neprijme zostavajúce zákony súvisiace s reformou verejnej správy. Podmienkou SMK je, aby tieto zákony boli schválené v súlade s vládnou koncepciou reformy. Ak sa táto podmienka nenaplní, SMK vystúpi z vládnej koalície.
Premiér Dzurinda označil výsledok za povzbudivý. Dôležitý však bude postoj SDĽ a SOP, či pristúpia na taký presun právomocí na samosprávy, ktorý schválila vláda v koncepcii decentralizácie bývalého vládneho splnomocnenca Viktora Nižňanského.
Niektorí politici koalície vnímajú termín 30. september ako ultimatívny. Šéf SDĽ Jozef Migaš dokonca povedal, že ak by sa spomínané zákony prijali neskôr, "nič svetoborné sa nestane".
Predseda SMK Béla Bugár argumentuje, že kandidáti do vyšších územných celkov by mali poznať svoje budúce právomoci. Podľa Bugára pri dobrej vôli je možné do konca septembra zákony prijať.
Vchod do kultúrneho domu na Družstevnej ulici v Dvoroch nad Žitavou v sobotu už od rána stražila obecná polícia. Napokon sa žiadna dráma neudiala. Už napoludnie nám Béla Bugár povedal, že rokovanie rady SMK je pokojné a bez emócií. V rozprave vystúpilo až 50 diskutujúcich. Väčšina sa podľa predsedu republikovej rady Pála Farkasa prihovárala za prijatie kompromisu.
Za prijatie záverečného kompromisného uznesenia hlasovalo 82 členov rady, proti 3 a jeden sa zdržal. Uznesenie podporili všetci poslanci SMK a členovia vedenia strany. V prijatom dokumente sa hovorí, že ak vláda do 15. septembra nepredloží parlamentu návrh kompetenčného zákona o presune právomocí na samosprávy a novelu zákona o rozpočtových pravidlách v súlade vládnou koncepciou decentralizácie verejnej správy a ak tieto návrhy spolu s návrhom novely zákona o majetku obcí a zákona o majetku vyšších územných celkov parlament za podpory vládnych strán do 30. septembra neprijme, SMK vypovie koaličnú zmluvu a členovia vlády a štátni tajomníci za SMK bezodkladne podajú demisiu.
SMK tvrdí, že dala tak poslednú šancu partnerom v koalícii uskutočniť reformný proces v presvedčení, že Slovensko možno modernizovať a pripraviť na prijatie do NATO a Európskej únie. Za svoju stálu úlohu SMK považuje zmenu zákona o vyšších územných celkoch.
O šanciach dohodnúť sa na zostávajúcich zákonoch Bugár povedal, že na to musia dať odpoveď vládne strany a premiér, lebo "vláda odsúhlasila materiál koncepcia reformy verejnej správy. Ak ani toto neplatí, tak to už naša zodpovednosť nie je". Bugár odmietol pripomienku, že prijatý kompromis SMK svedčí o tom, že mal používať miernejšiu rétoriku, pretože už od júla veľmi razantne hovoril o odchode strany z vlády.
Republiková rada vyslovila aj znepokojenie, že predseda parlamentu vyhlásil termín volieb do vyšších územných celkov bez toho, že by o tom rokovala koaličná rada. Tento krok SMK vníma ako ďalší dôkaz, že "Maďarov chcú vedome vytlačiť z vlády". Na našu otázku, prečo napriek tomu vo vláde zostávajú, Bugár odpovedal: "Nie SMK chce odísť z vlády, ale SMK vytláčajú tie strany vládnej koalície z vlády, ktoré kolaborujú s tými, ktorí do roku 1998 ruinovali túto krajinu. Ak domyslíte, čo môže byť príčinou, ak odídeme 30. septembra, tak to bude tvrdohlavosť SDĽ, lebo SDĽ nebude chcieť zrealizovať právomoci, tak ako je to v prijatej vládnej koncepcii."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.