kolektívna zmluva v Košickom kraji medzi Krajským úradom v Košiciach a Radou základných organizácií odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy stredných škôl nie je podpísaná.
"Nedohodli sme sa na výške osobných príplatkov. My sme žiadali 15 percent, avšak krajský úrad nám môže poskytnúť len 13 %. Postupovali sme teda podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní a požiadali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o pridelenie sprostredkovateľa. Vyšlo nám v ústrety, pričom sa uskutočnili dve rokovania,posledné minulý pondelok" povedal predseda Rady základných organizácií OZ pracovníkov školstva a vedy stredných škôl Košického a Prešovského kraja Ing. Pavel Ondek.
Ani na jednom zo stretnutí sa však obe strany za účasti sprostredkovateľa nevedeli dohodnúť na odbormi žiadanej výške pätnástich percent. Aj preto sa stroho konštatovalo, že rokovania boli neúspešné.
"Zástupcovia krajského úradu nám však prisľúbili, že do konca týždňa požiadajú prostredníctvom nášho ministerstva ministerstvo financií o pridelenie finančných prostriedkov tak, aby bola naplnená výška 15 %. Táto hranica je totiž deklarovaná aj samotným ministrom školstva Milanom Ftáčnikom a vyplýva to aj z dohody, podpísanej medzi ministerstvom školstva a odborovým zväzom. Pokiaľ sa podarí krajskému úradu zohnať finančné prostriedky, tak tento týždeň kolektívnu zmluvu podpíšeme," vravel P. Ondek.
V prípade, že požiadavky odborárov naplnené nebudú, tí budú mať za úlohu na zasadnutí, ktoré sa bude konať v septembri na úrovni predsedov Košického kraja, rozhodnúť o ďaľšom postupe.
Väčšina pracovníkov školstva veľkú spokojnosť s plánovaným zvyšovaním miezd pracovníkov školstva na rok 2002 neprejavuje."V tomto smere spokojní byť nemôžeme, aj keď požiadavky, ktoré sme dali, boli čiastočne splnené. Navýšenie finančných prostriedkov je uzákonené zákonom o verejnej službe a s príslušnými tarifnými tabuľkami, ale to nie je také, ako sme očakávali."
Nielen platy sú však kameňom úrazu školstva.Pokrivkáva aj jeho financovanie.Dlhy za energie sa vyšplhali do astronomických výšok, pričom odborári dúfajú, že by situáciu mohlo vylepšiť očakávané prijatie zákona o financovaní škôl.
"Existuje návrh vykonávacieho predpisu, keď sú finančné prostriedky prerátané na základe koeficientov s tým že jednotlivé školy by mali byť financované podľa tohto predpisu. Všetko však bude záležať na tom, ako to prejde v parlamente. Kolaps škôl však nepredpokladáme aj keď, nie je doriešené finančné zabezpečenie prevádzky škôl do konca roka. Zase sú dlhy, no je tu aj požiadavka, aby došlo k oddlženiu. Otázka stojí tak, ako sa k tomu postaví štát. Vieme, že majú byť sprivatizované niektoré monopoly a z toho by mali plynúť určité prostriedky aj pre školstvo," povedal predseda Rady základných organizácií OZ pracovníkov školstva.
Na tieto prostriedky si však brúsia zuby viacerí ministri a tak boj o peniaze bude iste viac než tuhý.
"Ani jeden rezort nie je taký silný, aby mohol byť z hľadiska rozpočtu spokojný, no veríme, že sa niečo ujde i školstvu," pripommenul.
Zákon o verejnej službe vŕta v hlave odborárom i pedagógom."Treba ľuďom vysvetliť, čo prináša tento zákon a porovnať ho so súčasnou situáciou. Treba vedieť, že okrem navýšenia tarifných platov obnáša aj iné dôležité veci týkajúce sa zaradenia zamestnancov, dovolenky, osobných príplatkov, či odmien za riadenie," dodal P. Ondek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.