na kontrolnom dni hodnotili aktuálnu situáciu na diaľnici D1 Beharovce -Branisko. Pripomíname, že celá stavba, ktorá je súčasťou medzinárodnej európskej cesty E 50 má stáť 5 miliárd a podľa posledných informácií doteraz dodávatelia preinvestovali 3 miliardy korún.
Premiér Dzurinda na stretnutí s novinármi vyslovil väčšiu spokojnosť, ako po ostatnom kontrolnom dni vo februári a poznamenal, že tunel pod Braniskom je jeho srdcovou záležitosťou. Diaľnicu vníma ako komunikačný kanál pre investorov smerom na Šariš, ale aj cestu na riešenie otázok zamestnanosti. "Dostal som tu reálne záruky plnenia realizačného harmonogramu. Veľa problémov bolo eliminovaných, kooperácia na strane dodávateľov technológie je vyriešená a práce napredujú dobrým tempom. Rovnako problémy, ktoré boli na tretej stavbe - teda prepojenie tunela s Beharovcami, boli vyriešené a preorganizovanie prác dáva záruku, že zásadné termíny budú dodržané," komentoval po prehliadke tunela a rokovaní s investorom a dodávateľmi predseda vlády.
Mal na mysli dva zásadné termíny. Prvý júl 2002, kedy plánujú odovzdanie tunela verejnosti a pripojenie oboch strán do skúšobnej prevádzky, druhým bolo odovzdanie celej infraštruktúrnej investície do trvalej prevádzky k 1. 10. 2002. Zdôraznil, že z pozície štátu sú všetky pohľadávky na Branisku zaplatené, ba aj zálohy. "Do konca roka potrebujeme nájsť ešte 400 miliónov korún, aby sme vedeli pokryť práce na záverečnej fáze a to je technologické vybavenie. Minister Macejko a riaditeľ SSC Matonok už konajú na administratívnych opatreniach, aby sme tieto prostriedky mali. Pôjde o presun financií z dvoch bratislavských stavieb, ktoré vyčlenené prostriedky zrejme do konca roka nepreinvestujú," dodal. Následne pripomenul, že už vo štvrtok bude vláda rokovať o štátnom rozpočte a v tej súvislosti s poriadnou dávkou istoty v hlase povedal, že Branisko, ako aj celá slovenská diaľničná sústava budú na budúci rok finančne zabezpečené.
Netajil, že pozná ohlasy robotníkov, ktorí tvrdia, že za práce vykonané na Branisku štát neplatí. Napokon, s podobnými tvrdeniami sa stretol aj včera v tuneli. Po otvorenej diskusii priznal, že niektoré firmy dlhujú subdodávateľom, ale rozhodne nie štát firmám. Odmietol však menovať firmy s odôvodnením, že mu prisľúbili vyrovnať sklzy v čo najkratšom termíne.
Na novinársku otázku, či je informovaný aj o tom, že ľudia dostávajú mzdy zálohovite, prípadne až koncom mesiaca, odpovedal: "V mojom záujme bolo, aby ma pravdivo informovali. Nič dramatické sa tu nedeje, o robotníkov je postarané, ale chápem ich sťažnosti, lebo je to ťažká práca. Sú odlúčení od rodín, dvanástky ťažkej práce iste bolia a 10- až 12-tisícový plat nie je žiadny svetoborný peniaz. Ubezpečil som ich, že sa pomaly začíname zviechať, zrýchľuje sa hospodársky rast a práve cez tunel, ktorý stavajú, prídu investície." Ďalší kontrolný deň plánuje uskutočniť v novembri, kedy by už mala byť betónová vozovka hotová a práve v tom čase usporiadajú kontrolný deň nielen na Branisku, ale na celej diaľničnej sústave, vrátane ciest rýchlostného typu. Podľa slov ministra dopravy Macejka, v súlade s koncepciou vlády z februára tohto roku, navrhol do rozpočtu na budúci rok čiastku 10,8 miliardy korún. Tie by mali byť použité výlučne na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.