ponúkajú naozaj kvalitné a vyhovujúce požiadavkám súčasnosti, o tom i ako postupovať pri nákupoch, sme hovorili s Mgr.Silviou Gazdovou,vedúcou odboru technickej kontroly výrobkov a ochrany spotrebiteľa Krajského inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie v Košiciach.
Na čo majú rodičia najviac dbať pri nákupoch?
- Jedno z nariadení vlády SR zaraďuje školské potreby medzi ostatné určené výrobky.Patria sem školské farby, atramenty, tuše a náplne charakteru školských potrieb, školské potreby z plastov, peračníky, orezávadlá na ceruzky, značkovač, fixky a patentné ceruzky. Ďalej sú to násadky na perá, náplne do guličkových pier, grafické perá, obyčajné ceruzky, pastelky, tuhy do patentných ceruziek, pastely, uhlie, kriedy na písanie charakteru školských potrieb. Na tieto školské potreby je povinný výrobca alebo dovozca vydať písomné vyhlásenie o zhode. Túto povinnosť mu ustanovuje zákon. Podľa neho sa musí tento výrobok dať najprv preskúšať, štátna skúšobňa, autorizovaná osoba mu vydá certifikát a na základe toho vydá si on sám písomné vyhlásenie o zhode.
To znamená, že v predajniach by nemali byť výrobky, ktoré neprešli týmto procesom.
- Áno. Pretože my vlastne pri kontrolách požadujeme od predajcu, či výrobcu alebo dovozcu potvrdenie. V prípade, že by sme zistili, že na tieto potreby nebolo vydané vyhlásenie o zhode, sú samozrejme stiahnuté z obehu.
Keže ešte zvýšené "návštevy" vašich ľudí v predajniach v súčasnosti prebiehajú a tohtoročné výsledky kontrol nie sú k dispozícii, vráťme sa k vlaňajšej sezóne nákupu školských potrieb či pomôcok.
- Kontroly sme robili nielen v maloobchodnej sieti, ale aj vo veľkoobchodných skladoch. Celková kontrola bola vykonaná v 63 prevádzkových jednotkách, z toho na dovozové výrobky nebolo v 27 jednotkách predložené vyhlásenie o zhode, išlo o hodnotu milión 400 tisíc korún, vrátane kočíkov. Nevedeli tu preukázať certifikát, a to sa berie,že je to ohrozenie oprávneného záujmu. Vyhlásenie o zhode má právo dokonca aj spotrebiteľ požadovať a vlastne už vie, že tento výrobok prešiel nejakými skúškami. Pokiaľ ide o nedostatky pri označení, bolo zistených pri 53 druhoch tovaru v 11 prevádzkových jednotkách v hodnote vyše 73 tisíc korún.
Deti idúce do školy si vari nikto z nás nevie predstaviť bez aktoviek. Nebudeme hovoriť teraz o ich cenách, ale vlastnostiach, potrebných pre spokojný nákup.
- Tieto sú tiež ostatne určeným výrobkom, čiže aj výrobca či dovozca musí vydať vyhlásenie o zhode. Každý takýto výrobok, aj školské potreby, musí byť označený v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa. To značí, že aj aktovky musia byť označené údajmi o výrobcovi, prípadne dovozcovi alebo dodávateľovi o množstve, a ak to charakter alebo účel použitia výrobku vyžaduje, aj dobou použiteľnosti. V tomto prípade sú to napríklad fixky, zvýrazňovače, značkovače, temperové farby. Pokiaľ ide o aktovku, musí byť na nej vymedzený stupeň školy, pre ktorý je určená a takisto musí byť určený vzor, pretože musí vždy korešpondovať s tým, čo je uvedené na certifikáte. Norma presne stanovuje, aký má mať vzhľad, hmotnosť, aké musia byť nosné remene, i to že jej zadná časť musí byť pevná. Ďalej musí byť vybavená vreckom, ktoré slúži na ukladanie desiat. Pre žiakov I. stupňa musí mať menovku. Každá školská aktovka pre zaistenie bezpečnosti v cestnej premávke musí byť vybavená reflexnými prvkami na bočných dieloch i prednom dieli a takisto signálnymi farbami, ktoré zvýrazňujú jej viditeľnosť. Všetky nastavovacie a uzatváracie časti musia byť bez ostrých hrán. Nosné remene musia mať minimálne 40 milimetrov a jeden z nich musí byť nastaviteľný.
Autor: /jk/
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.