Zostávajúce lány obilia sa nachádzajú už len v lokalitách prevyšujúcich 850 metrov nad morom. "Črtá sa priemerná úroda 3,2 tony obilnín z hektára. Najlepšie je na tom ozimná pšenica pri priemere 3,8 tony a najhoršie jačmeň s 2,6 tonami z hektára. Avšak v porovnaní s vlaňajškom je to u všetkých obilnín v priemere o pol tony viac. Pravda, mohli sme zaznamenať historické maximum, ale plány poľnohospodárov opäť raz skrížilo počasie," informoval nás Daniel Rataj, riaditeľ regionálneho odboru ministerstva pôdohospodárstva v Poprade s pôsobnosťou pre okresy Poprad, Kežmarok a Levoča.
Podľa neho, od začiatku roku spôsobili záplavy miestnym poľnohospodárom škody vo výške osem miliónov korún. Na ďalších 15 miliónov boli vyčíslené straty v dôsledku dažďami podmáčanej pôdy. Svoju daň si pri lokálnych búrkach vyžiadalo aj krupobitie. To sú však len priame škody. Ďalšie vznikli v dôsledku sekundárnych vplyvov, taktiež súvisiacich s počasím. "Žatva na celom Slovensku sa zabezpečuje zmluvne a niekoľko mesiacov vopred. Keďže však prišli dažde, celý harmonogram padol a začalo sa žať tam, kde sa práve nachádzali kombajny a kde sa dalo vyjsť do polí. Niektoré poľnohospodárske subjekty preto úplne premeškali agrotechnický termín a žali prezreté obilie, čo sa taktiež podpíše pod konečný výsledok žatvy. Dôkazom tohto stavu je skutočnosť, že zber obilnín na južnom Slovensku netrval dva týždne ako v minulosti, ale dvaapol násobok optimálneho času," uviedol ďalej.
I keď počasie sa podpísalo pod skutočnosť, že tohtoročná úroda nedosiahne parametre, ktoré poľnohospodári predpokladali na jar, práve počasie je príčinou, prečo bude podstatne vyššia ako vlani. "Ako kompenzáciu za minuloročné suchá dostali poľnohospodárske subjekty finančné príspevky na založenie tohtoročnej úrody. Obzvlášť pozitívne sa to premietlo na úrode ozimín," konštatoval D. Rataj. Výsledkom všetkých spomenutých okolností je skutočnosť, že tohtoročná žatva by sa v konečnom dôsledku predsa len mala skončiť úspešne. Minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš pri piatkovej návšteve podtatranskej obce Štrba uviedol, že od nej očakáva asi 2,8 milióna ton obilnín, čo umožní dokonca vyviezť približne 300 tisíc ton hustosiatych obilnín do zahraničia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.