podieľa na výkone moci. Niekoľko kľúčových zákonov presadili jeho bývalí spolustraníci. Reformy chce dokončiť v spolupráci s SMK. Verí, že sa ešte niečo z vládneho programu podarí do volieb splniť. Predseda Demokratickej strany, Ľudovít Kaník.
Ako vidíte momentálne slovenskú politickú scénu?
Veľmi komplikovane, pretože zamýšľaným odchodom Maďarov z vlády sa vytvorí nová situácia, ktorú treba nejakým spôsobom zvládnuť. Pokiaľ sa podarí SOP a SDĽ splniť úlohu, ktorú dostali od Mečiara, a to je zabrániť akejkoľvek forme dohody s SMK, nastane to, že menšinová vláda sa plne ocitne v područí HZDS. Hnutie v záujme zúčastniť sa na privatizácii SPP a Transpetrolu a na delení koristi, bez akýchkoľvek zaváhaní túto vládu povalí. To sa môže stať zo dňa na deň. Z môjho pohľadu je riešením zúženie a zreálnenie spolupráce pravicových strán DS, KDH i SDKÚ a, samozrejme, aj SMK by mala byť súčasťou tejto dohody.
S bugárovcami sa vzťahy naštrbili. Čo konkrétne navrhujete?
Treba zrealizovať spoločné kroky pri kľúčových zákonoch. Tými sú otázky znižovania daní a odvodov, a to ako má vyzerať penzijná reforma. Teda či ľudia budú sami a slobodne rozhodovať, kedy odídu do dôchodku, a či si budú sami sporiť na dôchodok, alebo naďalej budú rukojemníkmi a otrokmi štátu. Ďalej prenos kompetencií a financovanie verejnej správy. Pravica sa musí zbližovať v konkrétnych otázkach. To je prejav vykonávania zodpovednej politiky. Všetko ostatné sú len plané parlamentné reči a zatváranie si očí pred realitou.
Nespomenuli ste medzi pravicovými stranami Občianske konzervatívne spoločenstvo (OKS), ktoré má ambície byť politickou stranou a jej členmi je mnoho vašich bývalých spolustraníkov z DS.
OKS sa snaží vychádzať z programu Demokratickej stany, čo je veľmi pozitívne. V podstate nemajú ani inú možnosť ako realizovať program DS, lebo ho spoluformovali, ale pracovali na ňom aj iní. Napríklad Ivan Mikloš, ktorý je zase v SDKÚ a našli by sme mnoho ľudí, ktorí dnes už nie sú v DS, nemôžem nespomenúť Viktora Nižňanského, ale kládli základy nášho programu. Dôležité je, aby sa tie podstatné závery napĺňali. Čo sa týka OKS si myslím, že z hľadiska politickej scény nie je reálnou a rozumnou cestou vytvárať diskusné kluby. Politická strana má význam až vtedy, keď má silu napĺňať svoje vízie. Kým má silu o nich len hovoriť a vydávať vyhlásenia, ktoré sa nikdy nenaplnia, tak to je potom iba diskusný klub. Ja sa snažím meniť DS na stranu, ktorá bude mať vplyv. Tá cesta nie je ľahká a nebude krátka, ale môžeme ísť len cestou štandardizovania politiky. Preto si myslím, že smerovanie OKS je tou druhou cestou, ktorá sa už za desať rokov ukázalo ako neefektívna.
Zdá sa, že Maďari majú toho v tejto koalícii už dosť. Nemajú pravdu, keď chcú odísť?
Kto už nemá dosť toho všetkého po posledných voľbách. Kto nemal väčšie očakávania a kto si nemyslel, že dôjde k väčšej zmene, ktorú všetci sľubovali. Je niekto taký medzi stredopravými stranami? Keby sme všetci začali hľadať, kto je viac urazený, komu sa viac ublížilo a poškodilo, tak si myslím, že Demokratická strana by o tom mohla písať ságy. Tadiaľ však cesta nevedie. Politika je cesta pozerania sa dopredu a aj v zužujúcom sa priestore sa snažiť ešte zrealizovať to, čo sa zrealizovať dá. Keď nedôjde k pokračovaniu konštruktívnej a racionálnej politiky i spolupráce, tak nastupuje, dnes ešte skryte, ale potom veľmi otvorene opozícia. Možno sa zachováť čestne a čisto, ale pomôže to Slovensku?
Nuž, ale veľmi veľa dobrých myšlienok sa nepodarilo presadiť, ktoré by Slovensku pomohli. Prvé zákony o reforme verejnej správy dopadli zle a návrh kompetenčného zákona tiež nie je žiadne terno.
Súhlasím. A kompetenčný zákon môže byť ešte horší a reforma dopadne veľmi zle. Môžeme sa odsťahovať zo Slovenska, môžeme nad všetkým mávnuť rukou a hodiť flintu do žita, ale tým rezignujeme.
Čo si myslíte o krajine, kde sa po voľbách zrejme znovu vrátia k moci tie politické sily, ktoré Slovensko dostali mimo NATO a mimo rokovaní o vstupe do EÚ?
Ak sa tieto sily dostanú k moci, treba si položiť otázku, či sme tomu nemohli zabrániť. Či naše vlastné chyby a neschopnosť konštruktívnej spolupráce pri plnení vládneho programu im nevydláždili cestu. Odpoveď asi bude znieť áno.
Čiže nie je iba o krátkej pamäti voličov?
Určite nie. Je to o schopnosti robiť politiku a plniť sľuby. V tomto vládne strany sklamali na celej čiare. Vynadať a nakopať všetkých kamkoľvek, sa dá veľmi ľahko, ale vždy si treba položiť otázku, či sa má robiť politika takto, alebo či niet inej cesty. Dnes ešte túto šancu máme, ale nezáleží to, samozrejme, iba na DS. Zodpovednosť leží na pleciach všetkých partnerov. Predovšetkým na SDKÚ, ako v súčasnosti najsilnejšej stredopravej strane, potom takisto na KDH. Ak nájdeme spolu s nimi spoločnú reč v zásadných otázkach, opätovne to radikálne zmení politickú scénu, pretože vznikne nový silný blok, ktorého názor nebude možné ignorovať. Dnes sme však svedkami skôr toho, že SDKÚ kryje chrbát SDĽ v zásadných rozhodnutia a to je veľká chyba. Toto priviedlo vládnu koalíciu do štádia, v ktorom sa teraz nachádza. Preto otvorene apelujem na SDKÚ, aby sa spamätala a na KDH, aby prestalo okolo seba stavať pomyselný múr podľa hesla, že s nikým a za žiadnu cenu. Je oveľa viac vecí, ktoré tieto tri strany spája ako rozdeľuje.
Stále hovoríte iba o troch politických stranách napravo. Prečo vynechávate SMK?
SMK je prierezová strana, ktorá zastupuje drvivú časť maďarského voličstva, plus niektorí voliči slovenskej národnosti. Nedá preto hovoriť o rýdzo pravicovej strane. V žiadnej komunite nežijú len pravicovo zmýšľajúci ľudia, takže prvoradou prioritou je vždy to, čo spája maďarských občanov, ale chvalabohu, že vo väčšine vecí, ktoré my označujeme za pravicové SMK podporuje. Netreba ich preto vynechávať. Musíme s nimi počítať a snažiť sa s nimi vytvárať formy spolupráce, ktoré sú možné.
Prečo majú občania na východe republiky pocit, že Slovensko končí niekde pri Nitre?
Odpoveď je veľmi jednoduchá. Pretože sme centralistický štát. Všetko je orientované iba do jedného centra, do Bratislavy. Preto bola potrebná reforma. Nie preto, aby bolo alfou a omegou hádka o počet vyšších územných celkov, ale malo sa viac hovoriť o tom, ako a koľko peňazí pôjde na regióny. A o tomto sa debata ani nezačala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.