v Banskej Bystrici. Ministerstvo pripravuje jeho realizáciu na všetkých súdoch. Predsedníčka súdu Jana Dubovcová si myslí, že ak by všetko fungovalo, teoreticky by o 2-3 roky mohli nevyriešenú agendu súdov zvládnuť. Tá na I. aj II stupni predstavuje vyše pol milióna spisov.
Podľa Dubovcovej predbežné výsledky ukazujú, že po zavedení počítačového systému sú sudcovia schopní ušetriť 80 percent práce, ktorú predtým venovali administratívnej činnosti. Výsledky ministra Čarnogurského pozitívne šokovali - čas od pridelenia spisu sudcovi do prvého rozhodnutia vo veci sa z vyše 300 dní skrátil na 48. Okrem toho na okresnom súde zisťujú, ako rýchlo boli vytyčované pojednávania, koľko ich bolo potrebných na skončenie veci, výsledky však budú známe až v septembri, pretože ide o analýzu asi 1400 spisov.
"Ako sudcovia s časom naložia, to sa uvidí. Konečne budú môcť venovať tomu, na čo vo všetkých moderných štátoch sú - právu a súdeniu," povedala Dubovcová.
Výhody nového vybavovania súdnej agendy spočívajú aj v tom, že zákonného sudcu prideľuje počítač a klient sa to dozvie do troch minút. Systém skrátil čas od podania žaloby do vytýčenia prvého pojednávania zo 73 na 49 dní.
Na rozšírenie projektu na ostatné súdy sú potrebné peniaze. Ako povedal Čarnogurský, vláda rozhodla, že z ušetrených peňazí, pôvodne určených na riešenie následkov sucha z minulého roka, 118 miliónov prejde na tento projekt. Isté pochybnosti vyvoláva návrh z posledného rokovania vlády, že z uvedenej sumy by sa mali hradiť následky tohtoročných povodní. Vláda o tom zatiaľ ešte nerozhodla.
Projekt ponúkli aj Najvyššiemu súdu, predseda Harabin ho však odmietol. Dubovcová aj Čarnogurský ho pozvali, aby si vybavovanie agendy prišiel do Banskej Bystrice aspoň pozrieť.
Daniel VRAŽDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.