Európskej únie vyvolala v nich nepredstaviteľné rozčarovanie.
Rakúsky denník Kurier včera uviedol, že ľudia tam ešte nesedia na nabalených kufroch. Nie, jednoducho dúfali, že už nebudú musieť byť Európanmi druhej triedy. Očakávali, že sa nebudú musieť podrobovať ponižujúcim kontrolám na hraniciach, pri ktorých sa už nožnice na strihanie stromov pokladajú za indíciu zámeru pracovať načierno, čo je dôvod na odmietnutie vstupu.
Až kým lehota definitívne neuplynie, bude sa písať rok 2011. Bude to 22 rokov po začiatku reforiem a zväzujúcich obmedzení podľa predpisov Bruselu.
Je preto pochopiteľné, že toto obmedzenie EÚ v krajinách strednej a východnej Európy ženie vodu na mlyn euroskeptikov. Ako ukazujú prieskumy, stráca sa chuť na integráciu, väčšina pre nadchádzajúce referendá vo východnej Európe už nie je taká samozrejmá.
Odhliadnuc od podlomenej dôvery by sa Rakúšanom mohlo stať, že budú stáť pred prázdnymi závorami, keď sa zdvihnú. Lebo pokles pôrodnosti prevláda aj vo východnej Európe. Práve regióny v jej západnej časti trpia nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl. Mnoho pracovníkov naverbovali do USA alebo Austrálie.
Česko sa stalo vysťahovaleckou krajinou. V prvom polroku v ňom zaregistrovali viac ako 10 000 žiadateľov o azyl. Ak sa odhliadne od 60 000 robotníkov zo Slovenska, ktorí dostávajú pracovné povolenie prakticky automaticky, môžu tam slovenskí študenti študovať bezplatne. V Poľsku pracuje veľa Ukrajincov a aj Nemcov z nových spolkových krajín.
V Budapešti nedávno prijali zákon o Maďaroch žijúcich v zahraničí, ktorým sa má uľahčiť pobyt v Maďarsku v porovnaní s inými cudzincami. A tak Maďari z Vojvodiny alebo Slovenska budú môcť v Maďarsku žiť a pracovať bez problémov.
Autor: Brusel/Viedeň (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.