atlasu Zeme.
Snímky sú výsledkom jedenásťdňového letu raketoplánu Endeavour vo februári 2000, ktorý bol súčasťou Shuttle Radar Topography Mission (SRTM). Posádka Endeavouru získala z viac ako miliardy radarových údajov osem terabytov dát. Topografická mapa znázorňuje povrchové útvary medzi Ohňovou zemou a Aljaškou. Atlas pokrýva 80 percent zemského povrchu, kde žije asi 95 percent ľudskej populácie.
Merania sa robili radarovými vlnami. Astronauti vysunuli z nákladného priestoru raketoplánu vyše 60 metrov dlhý stožiar, na konci ktorého bola anténa. Druhá anténa bola vo vnútri nákladného priestoru. Antény nepretržite vysielali radarové signály a zachytávali odrazené vlny. Prvá snímka, ktorú Endeavour získal, zachytáva oblasť White Sands (Biele piesky) v USA.
Analýza obrovského množstva dát zabrala vedcom viac ako jeden rok. Podľa zástupcu vedúceho projektu Tima Farra bude trojrozmerná mapa Zeme stokrát podrobnejšia ako existujúce mapy. Výhodou radaru v porovnaní s bežnými optickými kamerami je, že sa dá použiť aj v noci a signál prenikne aj cez oblaky.
Zverejňovanie 3D atlasu sa má skončiť na budúci rok. Atlas bude mať široké uplatnenie v civilnej i vojenskej oblasti. Prevádzkovateľom mobilných sietí pomôže vybrať vhodné miesta pre stožiare. Navigácia, vodohospodárstvo a predpovedanie katastrof sú ďalšie potenciálne oblasti využitia atlasu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.