tejto súvislosti zorganizovali na sklonku uplynulého školského roka protestnú akciu, spísali petíciu, ktorú následne odovzdali do rúk predstaviteľov ministerstva školstva. Ako sme sa dozvedeli, Ministerstvo školstva sa rozhodlo upraviť nevýhodný systém financovania pre viaceré školy, avšak len čiastočne a až od nového kalendárneho roku.
"K veľkým zmenám určite nedôjde. Ministerstvo školstva začalo účelovo financovať len prevádzkových zamestnancov. Zvyšné náklady si internát hradí z príspevku v ročnej výške 3500 korún na jedno lôžko. Bude sa však prizerať na to, ak je študentský domov umiestnený v staršej, či nedostatočne tepelne izolovanej budove. V tejto súvislosti totiž rastú náklady na prevádzku, ktoré si študentské domovy nedokážu pokryť. Budeme sa snažiť, aby ešte viac tento model zohľadňoval reálnu situáciu. Akceptujeme to, že ak je internát starý, náklady sú zákonite vyššie," povedal nám riaditeľ sekcie vysokých škôl Ministerstva školstva SR Peter Mederly.
K úprave systému financovania by malo dôjsť počnúc začiatkom roka 2002. Nateraz však nemožno povedať, či to bude skutočne pre internáty východisko z núdze.
"Ja vidím jedinú možnú zmenu v tom, že sa zohliadnia kategórie internátov. Druhá vec je, že aká bude výška príspevku na jedno lôžko, ktorá by sa mala zmeniť v závislosti od toho, ako dopadne rozpočet v Národnej rade. Problém je v tom, že metodika ktorou vykazujú jednotlivé univerzity svoje náklady nie je rovnaká. Niektoré vysoké školy totiž energie ktoré platili za internát nevykazovali ako náklady za internáty. A či bude zmena prínosom? Lepšie je relatívny pojem, pokiaľ si vysoká škola nedáva pozor a plytvá zdrojmi, tak ťažko povedať, že dôjde k zlepšeniu," vraví P. Mederly.
Rozsah nákladov na lôžko, ktoré školy vykazujú vo výške od dvoch do desať tisíc korún však nemôže byť zdôvodniteľný len odlišným technickým stavom internátov.
"Na dofinancovanie študentských domovov za uplynulý školský rok sa z havarijného fondu MŠ SR poskytlo takmer desať miliónov korún. Školy si ale nárokovali na 63-miliónov," dozvedáme sa od riaditeľa sekcie vysokých škôl, pričom ako dodal, väčšina financií bola určená na vyrovnanie deficitu, ktorý vznikol v rozpočtoch univerzít, ktoré deklarovali, že majú oveľa vyššie náklady ako dostali.
Protesty študentov zdá sa aspoň čiastočne padli na úrodnú pôdu, pričom P. Mederly priznal, že oprávnene poukazovali na fakt, že poplatky za ubytovanie sa zvýšili aj na školách, ktoré z novej metodiky financovania prakticky profitovali.
"Mám pocit, že poniektoré univerzity sa nezachovali k svojim študentom príliš korektne. Predpokladám však, že k zvyšovaniu poplatkov za ubytovanie v nasledujúcom školskom roku nedôjde."
Úprava systému financovania vstúpi do platnosti po tom, čo Ministerstvo školstva pripraví v spolupráci s Radou pre rozvoj a financovanie návrh, ktorý sa následne predloží orgánom reprezentácie vysokých škôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.