Roman KRPELAN & Daša MATEJČÍKOVÁ
Luxusné byty majú k dispozícii aj námestníci Železníc Slovenskej republiky. Nájomcami štátnych bytov sú štatutárny zástupca generálneho riaditeľa a zároveň námestník generálneho riaditeľa ŽSR pre technický rozvoj Ladislav Saxa, námestník pre ekonomiku Dušan Zelinka, námestník pre rozvoj a marketing Pavol Kužma, ale aj hovorca železníc Miloš Čikovský.
Byty sú situované v absolútnom centre Bratislavy na rohu Šancovej ulice.
V týchto dňoch sa môžu ich nájomníci rozhodnúť, či si byty odkúpia do osobného vlastníctva, alebo nie.
Podľa niektorých zdrojov mala byť suma za odkúpenie okolo 24-tisíc korún, hovorca Čikovský to nepotvrdil:
"Budú zväčša presahovať milión korún."
Trojizbový byt ŽSR má obývačku o rozlohe približne 20 metrov štvorcových, dve izby o veľkosti dvakrát dvanásť metrov štvorcových, kuchyňu 3 x 2,5 metra a k tomu väčšiu chodbu. Spolu asi šesťdesiat metrov štvorcových.
Štvorizbové byty majú veľkorysejšiu rozlohu, v areále sú aj jedno- a dvoizbové byty.
Tie však majú zväčša mimobratislavskí zamestnanci železníc, ktorí pracujú na ústredí ŽSR alebo v niektorých centrách blízko Bratislavy. Miloš Čikovský povedal, že byty sa budú môcť odkupovať aj prostredníctvom dlhopisov, podľa neho však "nemôže ísť o obdobu káuz bytov SPP a FNM, všetko musí byť v súlade s platným zákonom z roku 1993".
Kedy mal byť zákon porušený?
Súd stále šetrí, či k porušeniu zákona nedošlo aj v kauze čudného spôsobu odpredaja bytov FNM SR na Mierovej ulici v Bratislave. Prípad sa začal v marci 1995, keď parlament schválil rozpočet pre fond vrátane šesťdesiatpäťmiliónovej položky na nákup služobných bytov pre jeho zamestnancov. Tieto však získali aj iní vysopostavení štátni úradníci: vybraní ministri, štátni tajomníci, aj bývalý policajný prezident Holdoš.
O rok nato schválil výkonný výbor fondu odpredaj bytov nájomcom, mesiac po schválení sa "obchod" uskutočnil.
Pochopiteľne, v prospech vtedajšieho vybraného zboru nájomníkov - a zrejme v rozpore so zákonom.
Zamestnanci fondu a vysokí štátni činitelia totiž nemohli nadobúdať majetok FNM inak, ako kupónovou privatizáciou, prostredníctvom verejnej dražby alebo súťaže.
Nájomníci-kupci boli na dôvažok zvýhodnení bezúročnou pôžičkou s desaťročnou splatnosťou. O koho išlo?
Okrem viacerých členov vtedajšieho výkonného výboru fondu aj o bývalého podpredsedu vlády pre európsku integráciu Jozefa Kalmana, exministra spravodlivosti Jozefa Liščáka, štátneho tajomníka Stanislava Husára či Štefana Zelníka.
Kinčeš byt vracia, vo vile býva
Snáď ešte zaujímavejšia je kauza bytov a víl SPP - aj preto, že sa už neuskutočňovala pod taktovkou Vladimíra Mečiara. Generálny riaditeľ Slovenského plynárenského podniku Pavol Kinčeš "dostal" za šéfovania ministra hospodárstva Dzurindovho kabinetu k dispozícii plynárenskú vilu, aj luxusný byt.
Vila stojí v tichej časti Zvončekovej ulice v Rači, na ktorej začiatku sa týči zákazová značka vjazdu motorovým vozidlám s nápisom: "Okrem vozidiel s povolením SPP".
Byt je zase situovaný v najlukratívnejšom centre Bratislavy na Štefánikovej ulici, má rozlohu 160 metrov štvorcových a plynárne do jeho výstavby investovali 4, 8 milióna. Kinčeš ho získal aj s pozemkom za 109-tisíc 648 korún. Kauza tohto bytu mu preto najviac podlomila šéfovskú stoličku - z plynární musel odísť a tvrdí, že chce všetko vyriešiť.
Vo vile SPP však stále býva. "Aj tento týždeň som tam videla jeho autá, viacerých značiek. Naďalej tam vidno aj dva vozy nejakej služby s názvom security - starajú sa o úpravu domu. Pred pár dňami tam sekali trávnik, tak ako vždy," povedala vo štvrtok Kinčešova bezprostredná susedka.
Riaditeľ akciovej spoločnosti SPP Miroslav Lapuník nám na otázky, aký je predpokladaný vývoj kauzy bývalého šéfa plynárov neodpovedal ani v priebehu desiatich dní.
Aj Lapuník má byť nájomcom vily na Zvončekovej ulici, podobne ako bývalý (!) riaditeľ divízie vnútroštátnej prepravy Novek, riaditeľ úseku ekonomiky Braniš či riaditeľ divízie Kováč.
Nájomníkmi bytov na Štefánikovej ulici sú zase bývalý riaditeľ kancelárie šéfa plynární Kinčeša Hríň - aj bývalý riaditeľ divízie ekonomiky SPP Roman Václavík.
Ten pritom divízii šéfoval iba za riaditeľovania Jána Duckého!
Kto to rozsúdi?
Všetky tieto príklady sú okrem ukážky arogancie moci aj
príkladom, že sme možno na Európu nevyzreli. Že v našej krajine stále funguje systém postavenia jedného "rovného" s druhým "rovnejším".
Ak chce totiž bývať vo vlastnom radový občan, musí si na byt zarobiť. Ak chce niekde bývať vybraný štátny úradník, dostáva bezodplatne alebo "za babku" luxusnú vilu či byt - postavený zo štátnych peňazí.
Dokedy budú na Slovensku platiť socialistické pravidlá?
Autor: Jana KOLLÁROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.