tým ako štát spolu s ďalším akcionárom (Istrokapitál) ponúkne svoj majoritný podiel na predaj. Denníku SME to včera povedal prezident Poštovej banky Ivan Benda.
"Predstavenstvo štátneho aj súkromného akcionára analyzovalo všetky možnosti dosiahnutia čo najvýhodnejších podmienok pri predaji akcií Poštovej banky v rámci pripravovaného verejného tendra. Z analýzy jedného variantu vyplynul aj záujem o Banku Slovakia," zdôraznil Benda.
Prezident Fondu národného majetku (FNM) Jozef Kojda včera vyhlásil, že fond zatiaľ eviduje záujem dvoch subjektov. Pripustil, že "jedným z nich je slovenská banka", no meno druhého nezverejnil.
Podľa Kojdu však fond zrejme predĺži konečný termín, dokedy budú môcť potenciálni investori prejaviť svoj záujem o Banku Slovakia. "FNM bude pokračovať v tendri a pravdepodobne predĺži termín o 60 dní," povedal.
Prvý pokus fondu predať svoju majoritu v Banke Slovakia sa skončil na neúspešných rokovaniach s konzorciom Českej pojišťovny a slovenského Hanco, týkajúcich sa podmienok predaja. Druhýkrát vstup investora predčasne ukončila Národná banka Slovenska, ktorá zamietla žiadosť troch žiadateľov o získanie dôverných informácií o predávanej banke.
Časový sklz pri predaji zastihne podľa informácií denníka SME pravdepodobne aj samotnú Poštovú banku. Tá mala podľa pôvodného zámeru poznať meno svojho nového väčšinového majiteľa už v januári, resp. februári budúceho roku. Pred vypísaním tendra má banka prejsť finančnou reštrukturalizáciou, v ktorej sa zbaví troch miliárd svojich klasifikovaných úverov a získa nový kapitál na navýšenie svojho základného imania o 500 miliónov korún. Takýto záver vyplýva z auditu minuloročných hospodárskych výsledkov. Pol miliardy korún potrebuje podľa auditora Poštová banka na dotvorenia ďalších opravných položiek a rezerv.
Dozorná rada Slovenskej konsolidačnej, najväčšieho akcionára banky, však včera nerokovala o navrhovanom scenári poskytnutia 500-miliónovej injekcie Poštovej banke. Tieto prostriedky mala banka získať zo svojej dcérskej spoločnosti BPT Invest ako výnos z vymáhania zlých úverov v celkovom objeme sedem miliárd korún. Klasifikované pohľadávky mali na BPT Invest preniesť Poštová banka (3 mld Sk), zvyšnú časť by získala do mandátnej správy zo štátnej agentúry Slovenská konsolidačná.
Podľa informácií denníka SME ponúkla Slovenská konsolidačná aj ďalšie tri alternatívne scenáre, výsledkom ktorých by bol prílev pol miliardy korún do Poštovej banky. Jeden z nich ráta s možnosťou odpredaja štyroch miliárd zlých úverov priamo BPT Invest za desatinu ich nominálnej hodnoty, čo je podstatne viac ako výťažnosť zlých úverov, ktorých sa Slovenská konsolidačná dosiaľ zbavila. Ďalšia alternatíva počíta s možnosťou, že chýbajúcich 500 miliónov navýši priamo štátna agentúra. Ani jeden z možných scenárov však nepočíta s finančnou zaangažovanosťou súkromného akcionára Poštovej banky - spoločnosti Istrokapitál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.