politických záverov vrátane prípadnej rezignácie na ministerské kreslo však odložila až na nedeľňajšie zasadnutie Republikového predstavenstva SDĽ.
Schmögnerová považuje spoločnú aktivitu pravicových strán vo vláde smerujúcu k nižším daniam za snahu zmeniť charakter štátu. "Návrhy, ktoré predložil Ivan Mikloš, podporujú len najvyššie príjmové skupiny a veľkopodnikateľov," tvrdí ministerka.
Jej ministerstvo stihlo za jeden deň odhadnúť aj vplyvy nových daňových zákonov na štátny rozpočet v budúcich rokoch. Už v nasledujúcom rozpočte to má príjmy štátu znížiť o 638 miliónov korún, v roku 2003, keď sa dostavia účinky zníženia príjmových daní, to už bude 5,9 miliardy a každý ďalší rok bude nasledovať pokles príjmov o 1,4 miliardy korún.
Schmögnerová sa preto obáva, že Slovensku sa nepodarí znižovať rozpočtové deficity a ratingové agentúry nás nikdy nepreradia do investičnej škály ratingových známok. "Môže to vážne ohroziť integráciu Slovenska do Európskej únie," varovala ministerka.
Úplne odlišný názor na budúcu podobu daní má Ivan Mikloš, ktorý je ochotný ich presadzovať aj za cenu prípadnej Schmögnerovej rezignácie. "Považujem tieto návrhy za dobré, takže budeme za nimi stáť," odpovedal na otázku, či ich pravica obháji aj zoči-voči hrozbe ministerkinej demisie.
Podľa vicepremiéra vládou schválené znižovanie daní nemôže ohroziť integráciu Slovenska. "Ak by to bola pravda, boli by ohrozené aj integračné ambície Poľska, Maďarska či Česka," povedal.
Mikloš nepoprel, že nové dane majú prispieť k zmene charakteru štátu: "Majú prispieť k zmene charakteru postkomunistického štátu," vyhlásil. Výpadok rozpočtových príjmov nevníma tak dramaticky ako Schmögnerová a považuje ho za možnosť, ako zefektívniť fungovanie štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.