Zvolena. Nuž, podľa toho, aké mená figurujú na súpiskách oboch celkov, to naozaj vyzerá tak. Východniari sa zamerali nielen na kvantitu v mužstve, ale hlavne kvalitu. V zadných radoch by medzi opory mal patriť Michal Chromčo (na fotografii). Ten podpísal s K VTJ ročnú zmluvu s ročnou opciou. Tento hokejista sa vrátil na Slovensko hlavne z rodinných dôvodov. "Nejaké zahraničné ponuky padli, niektoré zostali s otáznikom. Nemalo však význam špekulovať, pri rozhodovaní o budúcnosti zavážilo to, že dcérka mi ide do prvej triedy. Tak som chcel zostať doma."
Mišo mal zaujímavú uplynulú sezónu. Najprv sa ocitol v prvoligovom českom Šumperku. Po desiatich kolách sa ale porúčal. "Nám, Slovákom, siahli na peniaze. Bol tam aj brankár Kompas a pôvodne i Chrenko, ktorý ale týždeň pred štartom súťaže dostal výpoveď. Kompas odišiel nedlho po mne. Funkcionári navrhovali, aby sme išli so základným platom dolu, s čím sme nesúhlasili. Dodnes mi Šumperčania dlhujú za október 50-tisíc korún." Po pár dňoch bez hokeja sa Chromčo uchytil v rakúskom Zeltwegu. Pre našich priaznivcov je to známy klub, pretože predtým jeho farby hájili aj Igor Liba či Miro Marcinko. V uplynulom ročníku sa tam objavil tiež Ivan Oško (predtým hral i na Spiši). "Vie veľmi dobre po nemecky, uplatnil sa aj ako tréner, žezla sa ujal od decembra, lebo dovtedajší lodivod nestál za veľa. Mali sme smolu, skončili na deviatej priečke, pričom do play off išli prví ôsmi. Našimi spoluhráčmi boli aj hokejista z Ruska a Fínska. Pred mojím príchodom funkcionári vyrazili Kanaďanov. Legionárov bolo teda neúrekom, dovedna môže nastúpiť osem cudzincov v ligovom zápase."
V najvyššej rakúskej súťaži sa ale nevypadáva, dôležitá je zábezpeka, kaucia je zhruba šesť miliónov šilingov. Michal prezradil, že Zeltweg hodlal orientovať sa viac na zámorských hráčov. Lenže tí sklamali. "Nerobilo to dobrú krv. Boli často vylučovaní, flákali sa, tréningy sabotovali." Chromčo po sezóne rozmýšľal, kam sa vyberie. Do Chomutova v Česku ho to neťahalo po predošlých zlých skúsenostiach. "Sú takí istí ako Slováci: nasľubujú, ale máločo z toho dodržia. Nebudem sa v cudzine súdiť, radšej ich obídem." Do úvahy prichádzal aj juhoslovanský Novi Sad, ale aj jeden druholigový rakúsky klub. Tieto možnosti zavrhol, rovnako tak poľské kluby Tychy a Krynicu, kde je neraz neistá finančná situácia.
Keď sa objavil doma na Spiši, v máji dostal papier od šéfa spišskonovoveského hokeja Dušana Kacvinského, či by sa nezapojil do prípravy. Privolil a zdá sa, že to bol osudový krok. "Do HK VTJ sa vraciam po roku, predtým som tu účinkoval niekoľko sezón." Tento bek pochodil vo svojej doterajšej kariére dosť celkov. Bol v Trenčíne, tam končil školu, maturoval, bol na vojenčine v Dukle. "Získal som aj federálny titul." Absolvoval na Považí dve sezóny, v prvej zaknihoval sedem štartov, v nasledujúcej o dva viac. Potom odišiel do Nitry, bolo to v poslednom federálnom ročníku čs. ligy. Nitrania neskôr postúpili z I. ligy do extraligy a neskôr sa vrátil domov, tam, kde začínal s hokejom. Ešte stihol hájiť i farby Banskej Bystrice. "Netvrdím, že na Spiši chcem aj zakončiť moju hokejovú púť. Beriem to ako dočasné riešenie. V prípravných zápasoch mi tréneri dávajú za partnera mladšieho beka, aby som ho zaúčal, dal naňho pozor. Pokiaľ ide o ambície, treba makať, hrať a potom sa uvidí, ako na tom sme. V priebehu zápolení sa prejaví sila účastníkov," zakončil svoje rozprávanie Michal Chromčo. Nuž, nielen známe mená, ale hlavne súdržnosť kolektívu bude mať dôležitú úlohu v novom ročníku I. ligy. A potom aj to, aby sa nevlúdila do známeho trojuholníka nejaká smietka, ktorá spôsobí zádrh. Lebo aj teoreticky veľký favorit môže spadnúť z postupového koňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.