armády na Námestí osloboditeľov odbojári spolu s predstaviteľmi mesta i kraja a zástupcami konzulárnych pracovísk so sídlom v Košiciach. Medzi hŕstkou prizerajúcich sa boli prevažne starší ľudia a dokonca sa zvedavo pristavilo aj niekoľko cudzincov.
"Je nás čoraz menej a privítali by sme väčší záujem mladých ľudí, aby ani nasledujúce generácie nezabudli," prihovoril sa mi sedemdesiatnik z hlúčika bývalých odbojárov. "Treba o tom hovoriť," doplnil ho ďalší z nich.
Svoj príbeh nám v krátkosti priblížil Štefan Semančík z Družstevnej pri Hornáde. Za spoluprácu s Ľudovítom Kukorellim ho vojenský súd odsúdil za vlastizradu na trest smrti. Väznili ho v Poprade, kde ho zastihlo SNP a oslobodil ho práve Kukorelli a jeho partizánska družina. Poslali ho potom ako spojku vyzvedať do Prešova. Mal za úlohu zistiť stav fašistických vojsk a či sa na trati nachádza pancierový vlak. "Bolo to 29. októbra a ja som bol v civile. Za Prešovom som natrafil na Nemcov. A predstavte si, aj tých slovenských. Tých neodzbrojili. Jeden z nich ma spoznal. Volal sa Volf a slúžili sme spolu. Hovorí mi: ´Čo ty tu robíš, veď ťa súdili a zatvorili v Poprade.´ A už ma šibovali na strážnicu. Potom ma eskortovali do transportu, kde bola Nemcami odzbrojená prešovská divízia. Išli sme cez Košice, potom Maďarsko, Sedmohradsko, asi tak týždeň do tábora v Noesbrandenburgu. Bolo nás sto vojakov. Zažili sme si svoje... Je to dlhá história, musel by som rozprávať hodiny," povedal Štefan Semančík.
SNP sa začalo 29. augusta 1944 ako ozbrojené vystúpenie proti prisluhovačskému klérofašistickému Slovenskému štátu a nacizmu vôbec. Povstalci dali celému svetu signál, že sa nestotožňujú s panujúcim systémom a hlásili sa k predvojnovým demokratickým ideálom Československej republiky. Išlo o medzinárodné vystúpenie celosvetového významu, kde sa okrem obyvateľov územia a častí slovenskej armády zúčastnili príslušníci mnohých národností, medzi iným, samozrejme, Česi, ďalej Francúzi, Rusi, Ukrajinci, Poliaci, Juhoslovania, Američania a ďalší. V bojových operáciách takmer na celom území Slovenska zahynulo 20 tisíc ľudí. V minulosti v súlade s režimom zvyčajne preceňovali význam komunistickej zložky odboja. Podľa súčasného výkladu boli občiansky, medzinárodný a komunistický odboj pri príprave aj priebehu SNP rovnocenné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.