septembra tohto roku, sa neuskutoční. Iniciátor akcie, slovenský prezident Rudolf Schuster, ju v stredu odvolal. Ako dôvod uviedol odrieknutie účasti zo strany Vojislava Koštunicu (JZR), Leonida Kučmu (Ukrajina), Petra Stojanova (Bulharsko) a Ferenca Mádla (Maďarsko). Okrem nich mu dosiaľ nepotvrdili účasť ani Václav Havel Česká republika), Stipe Mesič (Chorvátsko) a Thomas Klestil (Rakúsko).
Pôvodne bolo pozvaných 12 súčasných a dvaja bývalí prezidenti. Najprv potvrdili účasť deviati z nich. Za spodnú hranicu označil R. Schuster účasť piatich z nich. Dnes, keď je jasné, že sa akcia neuskutoční, slovenský prezident stále uvažuje o tom, že na vrchol Gerlachovského štítu by vystúpil aspoň v sprievode svojho hlavného poradcu Jána Bílka.
Čo na to hovoria zainteresované osoby?
"Je mi ľúto, že summit zrušili. Prišli by prezidenti, spolu s nimi množstvo novinárov a ľudia by sa konečne museli pozrieť do mapy, kde vlastne to naše Slovensko leží. Akciu som považovala za dôležitú z pohľadu možnosti zviditeľnenia sa," povedala nám Zuzana Šedivá, riaditeľka hotela Hubert v podtatranskej obci Gerlachov, kde sa mal nachádzať "hlavný štáb" summitu stredoeurópskych prezidentov.
"Osobne podporujem myšlienku stretnutí prezidentov okolitých krajín. V tomto prípade by to však bola mimoriadne náročná akcia. Prezident napokon zvážil situáciu a rozhodol sa tak, ako sa rozhodol," konštatuje šéflekár Leteckej záchrannej služby popradskej spoločnosti Air Transport Europe (LZS ATE) Henryk Zajac. Podľa neho, ak by sa výstup na najvyšší vrchol Slovenska uskutočnil, v pohotovosti by boli až dva záchranné vrtuľníky (LZS ATE). Jeden pripravený na zásah v masíve Gerlachu, by sa nachádzal na Sliezskom dome a druhý, ako obyčajne, na letisku Poprad-Tatry.
"Pre mňa zatiaľ akcia nie je definitívne zrušená. Dosiaľ sme totiž nedostali oficiálne vyrozumenie z kancelárie prezidenta republiky. Keďže mám túto informáciu len z médií, zatiaľ nemôžem na ňu reagovať. Myslím si preto, že v platnosti sú stále pôvodné propozície, v ktorých sa píše, že výstup sa uskutoční 12. septembra 2001," povedal nám včera popoludní náčelník Tatranskej horskej služby Jozef Janiga.
"Som rád, že sa prezident rozhodol zrušiť akciu. Nepovažujem to len za otázku rizika z pohľadu možných komplikácií vyplývajúcich z jeho zdravotného stavu. Pred rokmi, keď som bol na medzinárodnej konferencii v Cortine D´Ampezzo v Dolomitoch, osvojil som si jej ústredný motív - Hory bez politiky, hory pre ľudí! Som presvedčený, že nech by bol výstup na Gerlach akokoľvek pripravený, vždy by niesol politický motív," uviedol člen Spolku horských vodcov Pavol Rajtar, ktorý sa vodeniu v horách venuje už viac ako štyri desaťročia.
Podľa neho, naše veľhory by si aj počas vrcholiacej turistickej sezóny mali zachovať intimitu a komornosť prostredia. Ako príklad mimoriadne rušivých akcií označil politické masové výstupy na Kriváň a Rysy. "Ak by chceli Francúzi zorganizovať podobný summit napríklad na Mt. Blancu, určite by im to nedovolil starosta mesta. A viete prečo? Pretože v tomto prípade má väčšie právomoci ako prezident," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.