redakcii posťažovali, prečo starosta nezrealizoval svoje predstavy o modernom trhu s vodovodom a sociálnym zariadením, o ktorých hovorí už vyše dvoch rokov.
"Nepopieram, že ide o veľmi bradatý problém, na ktorom pracujeme. Do dnešného dňa, bohužiaľ, nie je prepísaný majetok na mestskú časť Staré mesto, lebo nemáme s mestom Košice vysporiadané finančné vzťahy. Budovu na Poštovej 12 sme odkúpili, zmluvu podpísali, teraz ešte čakáme na podpis primátora na dohodu o finančnom vysporiadaní. Po zápise do katatsra môžeme žiadať o stavebné povolenie," vysvetľuje dôvody meškania sťahovania starosta Süli. "Súkromné pozemky sme už vykúpili, časť jedného ešte nie je vysporiadaná, lebo prebieha dedičské konanie. Už sme urobili zmluvu o budúcej zmluve."
Starosta Süli nám potvrdil, že tento rok sa už sťahovanie trhu stihnúť nedá, no ak by sa podarilo sceliť pozemky do majetku Starého mesta a získať stavebné povolenie, mohlo by sa ešte urobiť spevnenie plochy za hradbovým múrom. "Ďalším problémom sú drevené konštrukcie na hradbovom múre, ktoré sú prehnité a zničené. Architekti mi priniesli návrh, ktorý sa mi veľmi pozdáva. Odtiaľ je totiž krásny pohľad na Staré mesto zvrchu a mohlo by sa to v budúcnosti využívať ako akási rozhľadňa, kde sa dá posedieť pri káve, či minerálke. Pravdepodobne sa do toho pustíme vlastnými silami, to znamená, že využijeme remeselníkov zamestnaných v Miestnom podniku služieb Staré mesto."
Ďalším problémom, ktorý je potrebné riešiť súbežne s prípravou na presťahovanie trhu je vybudovanie plynu na Hradbovej ulici, kde doteraz nie je.
"Plynári ho tam chcú vybudovať a v rámci toho by sa skontroloval aj vodovod a kanál, aby bolo všetko v poriadku, kým ulicu zaasfaltujeme," dodal Süli.
Starostovu myseľ zamestnáva aj využitie domu na Poštovej ulici 12, ktorú mestská časť odkúpila od mesta. "Okrem hygienických zariadení by sme v nej mohli zrelizovať jednu peknú vec. V Košiciach totiž nemajú umelci, stavbári, či architekti svoj klub, kde by sa mohli stretnúť a porozprávať. Zápasime aj s tým, že nemáme kde ubytovať hostí, ktorí prídu na dva tri dni do Košíc, urobia nám prednášku, prípadne sú to umelci, ktorí urobia výstavu. Takže okrem klubu by v budove na Poštovej 12 mohli byť aj dva apartmány na tieto účely."
Spevnenie plochy za hradbovým múrom by podľa slov starostu nemalo spolu s vodovodom stáť viac ako 1,8 milióna korún. Rekonštrukcia drevených konštrukcii na hradobnom múre a budovy na Poštovej 12 zatiaľ finančne vyčíslená nie je. S prácami by sa mohlo začať na budúci rok.
Ďaľšou aktivitou starostu Süliho je presvedčiť mestské zastupiteľstvo, aby schválilo oplotenie Mestského parku, resp. Petrovho sadu pri stanici. "Neustále opravy rozbitých svietidiel, rozvodov zaťažuje miestny rozpočet a pritom ide o vyhodené peniaze, keďže po niekoľkých dňoch sa situácia opakuje. Keby sme chceli dať do poriadku osvetlenie parku vrátane káblových rozvodov, ktoré sú už v katastrofálnom stave, potrebovali by sme 3,4 milióna korún. Rentabilnejším riešením by bolo ohradenie parku a jeho zamykanie v nočných hodinách tak ako to funguje v Londýne, či Zürichu," vysvetlil Süli.
Starosta navrhuje urobiť na kovovobetónovom oplotení štyri brány a to pri Jakabovom paláci, na Jesenského ulici, Rumanovej a pri Pošte II. Plot by nemal byť vysoký, ale členitý, aby sa nedal ľahko preliezť. "Verejné osvetlenie by sa mohlo z vnútra parku úplne demontovať, keďže v noci nemá v parku nikto dôvod prechádzať sa. Občanov, ktorí si myslia, že by túto časť mesta úplne pohĺtila tma, chcem uspokojiť. Chodník cez park na stanicu by samozrejme bol mimo plota a bol osvetlený, rovnako tak okružná cesta okolo stanice. Tma by bola len za plotom."
V najbližšom čase chce starosta predložiť poslancom mestského zastupiteľstva spracovaný návrh s tým, že peniaze by dala mestská časť Staré mesto a plot by sa začal stavať na etapy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.