Americký sen o blahobyte sa pre mnohých Američanom premenil na nočnú moru samoty
Najnovším hitom nového, takpovediac spoločenského typu bývania sú "cohousing developments" - komplexy obytných jednotiek so spoločnými priestormi a samosprávou. Najmladším prírastkom do rodiny týchto komplexov je Takoma Village v americkom hlavnom meste, ktorú otvorili tento rok v najvzdialenejšom severovýchodnom cípe Washingtonu. V USA dnes existuje približne 44 podobných komplexov v 16 štátoch, pričom ďalšie desiatky sa už stavajú.
"Chcela som tráviť viac času medzi ľuďmi," hovorí 62-ročná výtvarníčka Alice Robrishová, ktorá predala svoj dom v modernej štvrti marylandskej Bethesdy po tom, čo sa jej dospelé deti odsťahovali z domu. Dnes žije v Takoma Village.
Takoma, obklopená na jednej strane prízemnými rodinnými domami, na druhej zas barmi a niekoľkými obchodmi, pozostáva zo 43 obytných jednotiek zoskupených okolo centrálneho dvora. V komplexe sa nachádza aj "spoločný" dom s jedálňou, dielňami, práčovňou a hudobnou miestnosťou.
Komplex má aj enviromentálne poslanie - polovica odpadu sa recykluje a výdavky za kúrenie v zime dosahujú len desatinu výdavkov v porovnaní s priemernou spotrebou porovnateľne veľkého amerického domu.
Prioritou však zostáva spoločenský aspekt Takomy - vytvorenie komunity, kde sa ľudia navzájom poznajú a pomáhajú si. Cieľom projektu je tiež snaha umožniť starším ľuďom žiť dlhšie a na úrovni a postarať sa o deti, kým sú ich rodičia v práci.
Organizujú sa tu mnohé aktivity ako spoločné večere, aby sa naozaj každý s každým dobre spoznal. Vzájomná antipatia sa však, nanešťastie, vylúčiť nedá. Na nedávnej spoločnej večeri, otvorenej aj pre "neobyvateľov", sa zúčastnilo až päťdesiat zvedavcov, ktorí si mohli po jedle zahrať s Takomčanmi spoločenské hry alebo vypočuť prednášku o tibetskej medicíne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.