fyzických osôb. Novela živnostenského zákona z dielne živnostenského odboru na Ministerstve vnútra SR, ktorá nadobudne platnosť 1. septembra, podľa jej autorov uľahčí záujemcom vstup do podnikania. Prináša niekoľko zásadných zmien. Nás zaujala napríklad možnosť živnostníkov prerušiť na niekoľko mesiacov svoju činnosť, čo je iste pozitívom, keďže štatistické údaje hovoria o tom, že za posledný rok narástla agenda dobrovoľného vracania živnostenských oprávnení o 20 percent. Podobne je to aj s požiadavkami o zmenu oprávnení.
O bližšie vysvetlenie sme požiadali vedúceho živnostenského odboru na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove Mikuláša Drába. "Naše skúsenosti sú také, že najmä sezónni podnikatelia v poľnohospodárstve či stavebníctve často rušili svoje živnosti a po nejakom čase ich znovu obnovovali. Podľa novely ju už však nemusia zrušiť, len prerušiť najmenej na 6 mesiacov. Táto lehota je záväzná, ale môže byť aj dlhšia. Naše pripomienky k novele hovorili len o trojmesačnej lehote, ale neboli v zákone akceptované. Pripravili sme na tento účel aj príslušné tlačivá," uviedol včera vedúci odboru Dráb.
Na našu otázku, či sa podnikateľ počas prerušenia činnosti môže prihlásiť ako nezamestnaný na úrade práce a po splnení podmienok mu bude priznaná podpora v nezamestnanosti, odpovedal kladne. Štát bude teda živnostníkovi v čase prerušenia platiť nevyhnutné odvody do poisťovní, čo je nielen prínosom, ale aj akousi zárukou, že do samopodnikania vstúpi viac ľudí bez obáv z nezdaru.
Autori novely považujú za prínos aj fakt, že sa precízne vymedzil rozsah živností. Zo 144 sa vyselektovali na 99, všetky ostatné sú len voľné živnosti. Zo zoznamu vypadli ľudoví liečitelia, bylinkári, s ktorými rezort zdravotníctva nepočíta aj keď ich ľudia s obľubou vyhľadávajú. Novela zákona prinesie prísnejší poriadok do systému kontroly a odbúrajú sa administratívne kroky pri rušení živností. "Doteraz musel podnikateľ postupovať tak, že o zrušenie požiadal písomne, vrátane poplatku za kolok v hodnote 150 korún. Teraz stačí, ak nám oznámi, že skončil a živnostenský list ani nemusí vrátiť," dodal Dráb.
Na druhej strane, novinkou bude výpis zo živnostenského registra, ktorý sa oficiálne stane preukazom podnikateľa. Ten bude zároveň dokladom pre všetky inšpekčné, dozorné a vyhľadávacie inštitúcie. Od roku 1998 pôsobí na scéne Slovenská živnostenská komora (SŽK), ale spolupráca so štátnou správou bola doteraz viac-menej formálna. V novele nás preto zaujala citlivá ponuka pre SŽK, aby sa stala pre štátnu správu rovnocenným partnerom a participovala na preverovaní živnostníkov vo forme náhradného preukazovania odbornej spôsobilosti. "Komora bude mať teraz väčšie právomoci pri udeľovaní súhlasu na kvalifikačné predpoklady pre konkrétnu živnosť, tiež sa budú vyjadrovať ku koncesovaným živnostiam, hoci ich stanoviská nie sú pre náš odbor záväzné," doplnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.