uzavretá. Tí sa Okresnému úradu (OÚ) v Stropkove sťažovali na výstavbu nových rekreačných objektov v tejto lokalite. Na začiatku výstavby sa pokúšali uzavrieť prístupovú cestu reťazou, ale keďže pritom neboli v práve, tak sa rozhodli pre formu sťažnosti. Do vydania stavebnej uzávery v roku 1982 sa v tejto lokalite postavilo päť trvalých rekreačných chát a po redukovaní stavebnej uzávery v roku 1995 sa o toto územie začali zaujímať ďalší stavebníci. Od tohoto času stavebný úrad v Stropkove vydal stavebné povolenia na šesť až sedem nových objektov. Ako sme už v informovali, sťažovatelia svoje dôvody zhrnuli do šiestich bodov. Odbor životného prostredia OÚ v Stropkove za najpodstatnejšiu považuje argumentáciu, ktorá udáva, že v tejto lokalite nie je vypracovaná územnoplánovacia dokumentácia a v tomto zmysle adresoval Obecnému úradu (OcÚ) v Turanoch nad Ondavou list.
V ňom vzhľadom na množiace sa problémy, ktoré vznikajú v súvislosti s umiestňovaním a povoľovaním rekreačných objektov v tejto lokalite, odbor životného prostredia OÚ v Stropkove žiada OcÚ v Turanoch nad Ondavou, aby pristúpil k obstaraniu územnoplánovacej dokumentácie. Táto povinnosť zákonom Slovenskej národnej rady prešla na obce ešte v roku 1990. Územnoplánovacia dokumentácia by mala riešiť umiestnenie a odstupy medzi budúcimi rekreačnými objektmi, prístupy k ním a spôsob ich napojenia na technickú infraštruktúru. Nejestvovanie takejto dokumentácie spôsobuje problémy stavebnému úradu a predovšetkým samotným vlastníkom pozemkov. Podľa informácie vedúceho odboru životného prostredia OÚ v Stropkove Michala Malinu, obec Turany nad Ondavou v minulosti už požiadala o vypracovanie územnoplánovacej dokumentácie, ale neskôr pre nedostatok finančných prostriedkov túto žiadosť odvolala. O poskytnutie príspevku na vypracovanie územnoplánovacej dokumentácie obce okresu Stropkov žiadajú Štátny fond životného prostredia už dva roky, ale zatiaľ bez kladnej odozvy. Určité nádeje zástupcovia OÚ v Stropkove vkladajú do nedávnej návštevy štátnej tajomníčky ministerstva životného prostredia Zdenky Tóthovej. „Chceli by sme, aby sa územie okolo Domaše v tomto zmysle poriešilo koncepčne, ale zatiaľ tomu bráni nedostatok finančných prostriedkov v samospráve s v Štátnom fonde životného prostredia," uviedol pre náš denník M. Malina a dodal, že za vybavovaním územnoplánovacej dokumentácie by starostovia obcí mali viac „behať". Je tu aj ďalšia okolnosť. Obce a mestá okolo Domaše z okresov Stropkov a Vranov nad Topľou vytvorili regionálne združenie Veľká Domaša a ním zadaný projekt na vybudovanie infraštruktúry chrániacej túto vodnú nádrž získala podporu štrukturálnych fondov Európskej únie. V súvislosti s tým by sa mohli nájsť aj prostriedky na vypracovanie územnoplánovacej dokumentácie jednotlivých lokalít okolo Domaše.
V liste odboru životného prostredia OÚ v Stropkove adresovanému OcÚ v Turanoch nad Ondavou sa ďalej uvádza, že pokiaľ obec nemá momentálne možnosť zadať vypracovanie územnoplánovacej dokumentácie v lokalite Čopanka, môže v nej vyhlásiť stavebnú uzáveru v území nad hranicou terajšej stavebnej uzávery všeobecnezáväzným nariadením obce do vypracovania a schválenia spomínanej dokumentácie. „V zmysle vyššie uvedeného bude stavebný úrad posudzovať všetky nové žiadosti o umiestňovanie a povoľovanie stavieb rekreačných objektov v lokalite Čopanka," uvádza sa na záver listu. To zasa znamená, že nové stavby na Čopanke nebudú povoľované do vypracovania v tejto lokalite územnoplánovacej dokumentácie. O zastavení či nezastavení výstavby rozostavaných rekreačných objektov sa rozhodne neskôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.