Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Košiciach (FNsP).
"Naším cieľom je zvyšovanie štandardu liečby detí. Štát žiaľ nejavil a ani dnes nejaví extrémny záujem, aby spríjemnil a uľahčil situáciu životom veľmi ťažko skúšaným deťom. Deťom bojujúcim s onkologickými ochoreniami", vysvetľuje MUDr. Igor Jenčo, jeden zo zakladateľov spoločnosti. Jej funkčnosť zabezpečuje niekoľko lekárov, sestier a rodičov. Podľa slov MUDr. Jenča, sa lekári usilujú zvýšiť angažovanosť rodičov. "Snažíme sa dostať skôr do pozície poradcov rodičov. Povedať im, čo oddelenie potrebuje, aby sa zvýšil štandard zdravotníckych služieb pre ich deti na ambulancii aj na oddelení. Malo by to smerovať k tomu, aby sa aktivity spojené so zabezpečovaním vybavenia preniesli na rodičov a my sme sa mohli naplno venovať liečeniu."
Spoločnosť detskej onkológie Košice organizuje pre rozptýlenie detí koncerty, fitness víkendy, každoročne Deň detí. Medzi pravidelné podujatia patrí i desaťdňový letný tábor. Aj vďaka ochotným sponzorom, predovšetkým vďaka Nadácii pre deti na Slovensku - Hodina Deťom, neboli ani tieto prázdniny výnimkou. Už po tretí krát patril penzión Lubinka v blízkosti priehrady Ružín deťom liečiacim sa na Detstkej onkológii FNsP.
Na príprave tábora sa aktívne podieľajú aj študenti lekárskej fakulty, ktorí sú členmi Spolku Medikov Mesta Košice (SMMK).
"Od bežných táborov sa toto podujatie trošku líši", tvrdí Janka Končiková z SMMK. "Napríklad v programe. Musíme dávať väčší pozor, aby deti neboli neprimerane fyzicky zaťažené. Ďalší rozdiel spočíva v tom, že deťom je k dispozícii psychológ. Každé predpoludnie sú skupinové sedenia s psychológom určené predovšetkým pre staršie deti. Diskutuje sa o všetkom možnom, o chorobe, o vzťahoch medzi ľuďmi, o spoločnosti. Ak nechcú nerozprávajú a nemusia tam ísť vôbec."
Tábor môžu absolvovať deti od 5 rokov, ale aj mládež do 22 rokov. Podľa Janky je dolná hranica striktnejšie dodržiavaná, pretože sa odhaduje ako hranica, kedy by už deti mohli zvládnuť niekoľko dní bez rodičov. "Návštevy rodičov sa v podstate veľmi neodporúčajú. Z psychologického hľadiska je to lepšie pre deti. Hlavne menším chvíľu trvá, kým si zvyknú. A keď za nimi prídu cez víkend rodičia, opať sa musia v úvodzovkách spamätávať. Je ale na rodičoch ako sa rozhodnú. A väčšinou neodolajú", s úsmevom hovorí MUDr. Igor Jenčo.
Vedúcimi oddielov sú medici z SMMK, prípadne psychológovia. Kapacita tábora je 40 miest pre deti, pričom jeden vedúci má na starosti asi sedem detí.
"Vedúcich vyberáme spomedzi medikov zo spolku. Zvyčajne je záujemcov viac, než voľných miest. Uprednostnení sú tí, ktorí aj počas roka chodia na oddelenie, takže ich deti už poznajú. Vedia sa o deti starať, vedia ako sa k nim správať", vysvetľuje Janka.
Aby sa deti naozaj nenudili, zabezpečujú im organizátori každý deň program. "Tento rok sme si, vďaka ústretovosti balónového klubu, zalietali priamo na Ružíne na balónoch", spomína MUDr. Jenčo. Z opakujúcich sa podujatí možno spomenúť vystúpenie Jara Horvátha, No Name. Negatívne skúsenosti máme však s folkovou skupinou Montana. Minulý rok ako jediní vzali honorár. Tohto roku sa im to zrejme zdalo málo a na poslednú chvíľu vystúpenie odriekli. Keby chceli, hoci len dvaja z nich mohli prísť a naučiť deti nejakú pesničku. Tu predsa nepotrebujú svetelné efekty, celkom by im stačila obyčajná gitara."
Hlavným cieľom všetkých zapojených je pomôcť deťom aspoň na chvíľu zabudnúť na nemocničné prostredie. Spomínajú na zážitky z minulých rokov, niekedy sa však objaví aj spomienka smutná. Lebo v tomto tábore sa omnoho častejšie stáva, že kamaráti z minulého leta chýbajú. Chýbajú, pretože podľahli ťažkej chorobe.
Pre deti je dôležité všetko, čo ich rozptýli a pomôže im zabudnúť na nemocnicu a vyčerpávajúcu liečbu. Pri riešení akýchkoľvek záťažových a nadmerne stresujúcich situácií v živote je predsa pre ľudskú psychiku veľmi účinné a vzpružujúce na chvíľu na napätie zabudnúť a venovať sa niečomu príjemnému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.