ukrýva vzácny organ s najväčšou zásuvkovou vzdušnicou na Spiši. Napriek tomu, že organ je jedným z najväčších klasicistických organov na Slovensku, existuje o ňom len minimálne množstvo záznamov. Jeden originál hovorí: "Organ, ktorý začal v mesiaci júli v roku Pána 1822 stavať viedenský organár Friedrich Deutschmann a dokončil ho 12. januára 1823, kedy bol aj slávnostne na slávu Božiu posvätený, zadovážili za 10 965,18 florénov. Starý organ bol podľa protokolu konventu zo dňa 9. apríla 1822 predaný za 600 viedenských forintov Evanjelickému filiálnemu zboru v Henckovciach."
Z iniciatívy evanielického farára Th. Mgr. Tibora Žiaka prebieha od júna prestavba a rekonštrukcia tohto nástroja. Na základe odporúčania odborných gestorov , prof. Jána Vladimíra Michalka, dekana hudobnej fakulty VŠMUa organológa Dr. Mariana Aloisa Meyera boli rekonštrukciou poverení štyria majstri. Mechanik klávesových nástrojov Radomír Mašlár, bývalý člen Košickej filharmónie Gabriel Bies, odborník na prácu s kovmi Ing. Slavomír Števček a ladič Peter Franzen . Základnou úlohou štyroch majstrov je zrekonštruovať pôvodné registre, to znamená súbory píšťal s ich vtedajšími rozmermi. V organe je ich dvadsaťštyri zo stodvadsať známych. Ako k tomu dodáva majster organár Peter Franzen , filozofia prestavby spočíva v návrate do stavu z dvadsiatych rokov 19. storočia, kedy organárstvo prežívalo svoj vrchol. Všetky neskoršie zásahy znamenali "organársky úpadok" a nástroj čiastočne znefunkčnili. Za stoosemdesiat rokov organ zaznamenal dve vážne prestavby. Prvú z roku 1896, ktorú organizovala firma Rieger zo Sliezska v rámci osláv storočnice postavenia kostola a druhú v štyridsiatych rokoch Otakarom Vážanským. "Vážanský prerobil pôvodný mechanický stroj na pneumatický, čiže na takzvanú barkrovú páku, ktorá meškala, prípadne vôbec nehrala, pretože ju neurobil kvalitne. Mechaniku, ktorú odstránil, môžeme vrátiť späť, ale či sa nám podarí dosiahnuť pôvodný zvuk, to bohužiaľ nemôžeme zaručiť .Našťastie, starí konštruktéri kedysi písali názvy registrov na píšťalnice, čo sú vlastne dosky pod píšťalami. My sme nápisy rozlúštili a vďaka nim, rôznym nápisom a súčiastkám prišli na to, ako Deutschmann organ skonštruoval," prezradil pán Franzen, ako im tušom a husím brkom písané nápisy pomohli. Tie však neboli jediným zdrojom informácií. Friedrich Deutschmann totiž dostaval nedokončený organ v Matejovciach pri Poprade, s ktorým organári nástroj zo Spišskej Novej Vsi porovnávajú. Ak sa stretnú s problémom, konzultujú ďalší postup s gestormi. Do Bratislavy putovala aj kópia zápisov o konštrukcii organu, ktorú organári vypracovali,a ktorej originál je uložený v Evanjelickom kostole. "Tunajší organ má zvlášť problematický register nazývaný "Kamzíkový roh", ktorého rozmery píšťal sa nedali presne určiť. Dr. Meyer sa podujal, že pocestuje do Rakúska, kde Deutschmann kedysi postavil viacero organov a problém tak vyriešil," povedal pán Bies. Samotný register evanjelického organu však nie je jedinou originalitou. Organista, sediaci za nástrojom, mal v minulom storočí pri nohe zvonček na drôte ,ktorým dával znamenie trom mužom za organom, aby začali dúchať do mechov. Keď počas skladby zazvonil, na jej konci muselibyť mechy pripravené plniť si svoju úlohu.
Rekonštruovať jeden z najväčších organov na Spiši nie je, samozrejme, ani prinajmenšom jednoduché. "Píšťaly sme našli v úplne inom poradí ako na klávesnici, niektoré navyše polepené lepiacou páskou. Hriadeľovú dosku treba obkresliť a urobiť zmenšeninu, celý zmenený pohon je potrebné vymeniť a to ani zďaleka nie je všetko. Všetky súčiastky si dokážeme vyrobiť sami. Na celom Slovensku však nemáme eben potrebný na obklady, bude sa musieť doviezť. Rovnakým problémom je aj slonovina na klávesy, ale hlavne píšťaly, ktoré u nás absolútne nikto nevyrába, preto sme ich museli dať vyrobiť do Kutnej Hory v Čechách. Organárska tradícia je tu, žiaľ, veľmi slabá," povedal pán Mašlár a dodal, že cínové píšťaly z Čiech, ktoré predstavujú asi tretinu píšťal z celého registra, budú stáť veriacich približne štyristotisíc korún. A tu sa črtá ďalší problém, ktorý predstavujú večne chýbajúce financie. Pán farár sa nevyhol ani druhému zvýšeniu výdavkov, ktoré bol nútení cirkevníkom avizovať a tak sa konečná suma vyšplhala na 1 269 000 Sk.
Prácu štyroch organárov treba skutočne oceniť . Rekonštruovali to najlepšie z organárskych pokladov v okolí. Napríklad nástroj z levočského Chrámu svätého Jakuba v Levoči alebo organ z rímskokatolíckeho kostola v Spišskej Novej Vsi. Ing. Ervin Drobný, člen Výboru cirkevnej hudby na Slovensku, ktorý sa bol na prácu organárov pozrieť, povedal na adresu majstrov len jedinú vetu: "Urobili tu skutočne kus práce." Ak všetko pôjde podľa plánu, organ už od októbra budeme môcť počúvať a koncom roka sa úplne zfunkční. A možno bude znieť rovnako, ako ten spred stoosemdesiatich rokov.
Autor: Miro Dibák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.