novými aktovkami, deviataci možno hudrajúc, že prázdniny by mohli trvať aj dva roky. Kolotoč starostí začína nie len rodičom, ale aj učiteľom a žiakom. Výnimku netvoria ani vedúci odborov školstva okresných úradov, ktorí odštartovali nový školský rok pracovnými poradami s pedagogickými pracovníkmi už v posledný augustový týždeň. Tak, ako po minulé roky, ani tento školský rok nezačne bez starých problémov. Už pred niekoľkými dňami avizoval minister školstva Milan Ftáčnik opätovný problém s nedostatkom učebníc, ktorý sa objavuje v takomto čase takmer každý rok. Situáciu sme mapovali aj v okresoch Spišská Nová Ves a Levoča. Ako sme sa dozvedeli, ani tie netvoria výnimku.
Situácia je rozdielna a v každej škole iná. Niekde majú väčší nedostatok učebníc, inde menší. Aj napriek tomu nejaké väčšie problémy v školách okresu nevznikli a sľúbené chýbajúce učebnice by v priebehu začiatku tohto školského roka mali prísť. Zatiaľ platí to, čo avizovalo ministerstvo školstva že učebnice nie sú a niektoré budú meškať, uviedol vedúci odboru školstva Okresného úradu v Levoči Mgr. Dušan Suchý. Zároveň sme sa informovali, akým spôsobom sa nahrádzajú staré, opotrebované učebnice novými. Z vlastnej skúsenosti viem, že postupným opotrebovaním by sa mali učebnice meniť po piatich rokoch, taká je ich životnosť. Ale súčasná ekonomická situácia je taká, že sme radi, že nejaké učebnice sú, pretože na nové financií niet, konštatuje D. Suchý. Aj v Levoči budú začiatkom školského roka chýbať dejepisy i niektoré jazykové učebnice. V Spišskej Novej Vsi je situácia podobná. Čo sa týka klasických štandardných učebníc, tie sú zabezpečené a s tými problém nebude. Tak, ako každý rok, aj tentoraz bude najproblematickejší dejepis. Keďže ide o učebnicu, v ktorej sa vzhľadom na neustále zmeny historických údajov stále niečo mení, je to logické. Dejepis bude problematický pravdepodobne vždy. Ako už bolo ministrom povedané, chýbať bude zatiaľ aj učebnica slovenského jazyka a šlabikáre. So šlabikármi nie je v našom okrese problém a výuka môže normálne prebiehať, pretože školy majú svoje zásoby učebníc. Keď prídu nové, vystriedajú ich, uviedla metodička odboru školstva Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi PaedDr. Viera Skoumalová. Podľa jej informácií existuje presná kategorizácia učebníc pod označením A, B, C podľa časového horizontu ich vydania. Do prvej spadajú učebnice, ktorých vydanie bude riešiť ministerstvo promptne, v ďalších je presne stanovené, v akom časovom intervale by mali byť knihy dané do obehu. Aj V. Skoumalová nám potvrdila, že zatiaľ čo oficiálna životnosť učebníc je päť rokov, mnohé z nich sú v obehu aj dlhšie. Pokiaľ nechýbajú strany a učebnice sú použiteľné, využívajú sa viac ako päť rokov, dodáva V. Skoumalová. Na investície, ako je nákup učebných pomôcok, je peňazí v posledných rokoch v školstve pramálo. Školy si musia vystačiť roky s tým, čo majú. V mnohých školách triedni učitelia pri rozdávaní učebníc berú zreteľ na to, ako ktorý žiak s knihou narába, nie všade je však tento dobrý zvyk pravidlom. Aj deťom, ktoré vedia s knihou zaobchádzať tak, ako sa má, sa veľakrát ujdú tzv. šalátové vydania. Našťastieto najdôležitejšie - duchovné bohatstvo, v nich bez rozdielu, či sú obtrhané alebo nové, ostáva.
Podtext: Anna Kubičárová zo Základnej školy sv. Cyrila a Metoda v Spišskej Novej Vsi v sklade učebníc, odkiaľ putujú knihy na školské lavice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.