Košice - Nedeľa patrila Európskemu dňu židovskej kultúry.
"Jednotlvé akcie pod rúškom spoločnej Európy prebiehajú v ten istý deň v 22 krajinách. A sú určené širokej verejnosti. Zámerom je podporiť a pomôcť zachovať židovské kultúrne dedičstvo," prezradila Mária Györiová, prezidentka občianskeho združenia Ester, krátko pred otvorením programu vo Verejnej knižnici J. Bocatia na Hlavnej 48.
Táto inštitúcia prispela vskutku originálne a síce prezentáciou knižky básní mladučkej židovskej autorky, žiačky 5. ročníka reálneho gymnázia, Adriene Moskowicz z roku 1935. Autorku odvliekli do koncentračného tábora v Osvienčime, kde sa síce dožila oslobodenia, ale o niekoľko dní zomrela. Štefan Kolivoško knižku objavil celkom náhodou, na včerajšom stretnutí zazneli z úst rovesníčok Adriene pôvodne maďarské texty v slovenskom preklade. Pani Györiová knihu symbolicky uviedla do života kamienkami zo židovského cintorína.
Okrem literárneho pásma zaspievali hebrejské pesničky deti z Košického detského zboru manželov Varínskych. Naučili sa ich na stáži v Nemecku.
"Toto ma príjemne zaskočilo, tie deti spievajú vskutku nádherne," netajil dojatie rabín Jossi Steiner, ktorý Európsky deň židovskej kultúry ako občan Izraela prežíval po prvý raz.
"Som rád, že sa o nás a našich zvykoch dozvedia čosi viac aj ostatní. Snažíme sa byť otvorení a sme pripravení odpovedať na všetky otázky," povedal nám.
Podvečer pozval všetkých do modlitebne na Krmanovej ulici. Tam predviedol v rámci workshopu jeden z troch najdôležitejších sviatkov - Pesach, teda židovské veľkonočné sviatky. Jossi Steiner poodhalil čaro tohto sviatočného rituálu, kedy sa na pripomenutie úteku z Egypta sedem dní jedáva bezkvasé pečivo, maces. Pri slávnostnej večeri, ktorú začína pani domu zapálením sviečok, má každý pokrm svoju úlohu. Väčšina ich má trpkú chuť, aby pripomínali osud ťažko skúšaného národa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.