iniciatívy Inakosť Ivan Požgay.
Reagoval tak na fakt, že naši zákonodarci prijali nový Zákonník práce, zákon o verejnej službe a zákon o štátnej službe v diskriminačnej podobe. Aj preto sa iniciatíva Inakosť, ktorá združuje štvorpercentnú populáciu ľudstva, rozhodla v troch najväčších mestách Slovenska, Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach zorganizovať protestný pochod voči homofóbii a diskriminácii gayov a lesbičiek.
Po košickej Hlavnej ulici prešiel sprievod v počte asi 20 ľudí v sobotu predpoludním. Homosexuáli hvizdom na píšťalke, nesením zástav v dúhových farbách (medzinárodný symbol gayov) a transparentmi, vyvolávali u Košičanov značnú zvedavosť.
"Zatiaľ sme sa nestretli medzi ľuďmi s nevraživosťou a nepochopením. Práve naopak, len v Banskej Bystrici sme rozdali vyše 3 tisíc letákov, v ktorých vysvetľujeme o čo nám ide," ocenil rodákov I. Požgay.
Podobne tomu bolo i v uliciach Košíc. Ľudia sa pristavovali a väčšina z nich s gayami súhlasila:
"Fandím im. Veď nemôžu za to, akí sú. Veľmi rád by som vedel, koľko je homosexuálov medzi politikmi," prezradil nám istý občan.
Jeho otázka bola ako stvorená pre členov Mladej demokratickej ľavice, ktorí prišli gayov podporiť aj s poslancom NR SR za SDĽ Milanom Ištvánom. Ten nám potvrdil, že aj v MDĽ a SDĽ sú podľa neho niektorí členovia inak orientovaní, ako je zvykom. M. Ištván chce na jeseň predložiť návrh zákona o inštitúte životného partnerstva dvoch osôb rovnakého pohlavia.
"Uvedomujem si však, že slovenský parlament je konzervatívny. Stranícke vedenie SDĽ je k tejto problematike tolerantné a uvedomuje si, že je prirodzené, ak ľavicová strana obhajuje práva menšiny," uviedol M. Ištván.
Pri dóme sv. Alžbety sa k sprievodu pridala i dievčina, oblečená v mníššskom habite. Nemal to byť symbol toho, že by práve medzi služobníkmi božími malo byť najviac gayov, ako to chápala väčšina prizerajúcich, ale:
"Symbolickým habitom chceme upozorniť ortodoxných politikov, že my si nechceme odriekať plnohodnotný život i keď sme inakší. Nechceme tajiť svoju sexuálnu orientáciu a preto sme sa rozhodli na košickom pochode na čelo postaviť človeka, akého nás chcú mať - mnícha," vysvetlil I. Požgay.
Okrem pozitívnych ohlasov sme však medzi prizerajúcimi začuli aj značne xenofóbne a intolerantné poznámky: "Je to proti prírode. Mali by sa ísť liečiť."
Týchto názorov však bolo mizivo málo.
"Je nám jasné, že ľuďom treba ešte veľa veci vysvetľovať. Mnoho sa dozvedia priamo z našich letákov. Veľa našich členov sa totiž s intoleranciou stretáva i v rodine. Boja sa pred svojimi najbližšími priznať k svojej sexuálnej orientacií," dodal I. Požgai.
Ako nám tiež prezradil, ďalšie pochody už organizovať nebudú, ale svoje práva budú obhajovať inými radikálnejšími akciami: "Počkajte si na nasledujúce mesiace."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.