Začali tým, že vyhľadávali súrodencov chovancov a prijali ich medzi seba. V malých skupinách sa postupne pokúšali vytvoriť rodinnú atmosféru podľa vtedajších možností. Deti sa postupne učili samy upratovať, prať, ba čo to aj uvariť. Nápad pretvoriť systém sa postupne ukladal v hlavách pracovníkov domova až tento rok vyústil do rekonštrukcie priestorov na domov rodinného typu." Základnou myšlienkou bolo, aby sa naučili samostatnejšiemu rozhodovaniu a samoobslužným návykom. Dnes tu máme tri 12-členné rodiny, v ktorých si deti s dvoma tetami vychovávateľkami budú samé variť a zostavovať jedálníček, prať aj upratovať, presne ako v bežnej rodine. To znamená, že raňajky, olovrant a večere si pripravia samé a obedovať budú v školách. Štvrtá rodina sú už vlastne dospeláci v šiestich domčekoch. Tí už hospodária samostatne, ale v budúcnosti plánujeme vytvoriť ešte štvrtú rodinu v bytovke vedľa nášho domova," povedala nám včera riaditeľka Eva Džodlová.
Z hľadiska výchovného to bude iste náročnejšie, ale pre deti prospešnejšie. Len tak sa dokážu dostatočne pripraviť na samostatný život. V tradičnom systéme im totiž práve tieto návyky chýbali. Rekonštrukcia trvala celé leto a ako v tejto súvislosti podotkla Džodlová, veľmi im pomohla štátna správa nielen financiami, ale aj tým, že umiestnili deti v letných táboroch, na rekreáciách či v hostiteľských rodinách. Krajský úrad im na rekonštrukciu vyčlenil 865 tisíc korún, aj keď túto sumu pri nečakaných výdavkoch prekročili. Na našu otázku, v akom finančnom režime budú domácnosti hospodáriť, nám riaditeľka odpovedala: "Zatiaľ musíme robiť nákupy potravín centrálne, cez veľkosklady, ale v blízkej budúcnosti postupne prejdeme na samostatné týždenné rozpočty v každej rodine. Deti budú chodiť nakupovať samy."
Na včerajšie slávnostné otvorenie prišlo viacero hostí a medzi nimi nechýbala ani pracovníčka odboru sociálnych vecí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marcela Šipošová. Podľa jej slov, na Slovensku je len niekoľko domovov, ktoré už prešli transformáciou. "Zhruba dve tretiny zo 60 domov sú ešte tvrdé internáty a mnohé dokonca veľkokapacitné," konštatovala. Pri slávnostnej udalosti nechýbali ani zástupcovia štátnej správy, partnerov pri spoločných podujatiach, ale aj dlhoročný priateľ detí Julo Hron z Bratislavy, ktorý im už neraz pomohol. Podobne ako Imrich Majoroš z Prešova, vďaka ktorému "Sloníci" nepoznajú hlad, lebo vždy má pre ne chlieb či pečivo, alebo teta Marinicová, ktorá im zase pomáha pri modernejšom obliekaní, a tak nie sú odkázané len na balíky obnoseného šatstva od dobrodincov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.