neplatiči na základe právoplatných rozsudkov
Anna KOŠUTHOVÁ
Prešov Koncom septembra budú v lokalite Stará tehelňa odovzdávať do používania prvých 88 bytov. Už neraz sme v našom denníku informovali o tom, koľko kontroverzných dohadov a diskusií vyvolalo vo verejnosti toto prideľovanie nájomných bytov. Časť verejnosti upozorňovala najmä na fakt, že mesto má v evidencii 1300 žiadateľov, neraz rodín s už odrastenými deťmi, ktorí zrejme ani v nasledujúcich rokoch nedostanú takú šancu, ako neplatiči. Ako sme sa dozvedeli v prvej etape dostanú byty práve neplatiči na základe právoplatného rozsudku súdu. Ten mestu ukladá zabezpečiť terajším nájomcom-neplatičom náhradné bývanie.
Zaujímalo nás, či všetky oslovené rodiny súhlasili so sťahovaním. Podľa našich informácií sa totiž nechcú sťahovať všetci, najmä mnohopočetné rodiny malé byty odmietajú. Ako nám včera povedala vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva na Mestskom úrade v Prešove Anna Hrustičová (na obr.), najprv dostanú súhlas k prideleniu bytu neplatiči z Majakovského a Sabinovskej ulice, pričom bude platiť pravidlo byt za byt. Teda právo na užívanie získa len ten, ktorý má teraz na spomínaných uliciach nájomnú zmluvu. Nenahlásení nájomníci majú jednoducho smolu. Ak ostanú v pôvodných bytoch, bude sa to považovať za neoprávnené zabratie bytu a najpravdepodobnejšie budú zákonným postupom deložovaní. Podľa Hrustičovej, z vybraných rodín zatiaľ nesúhlasili len tri. "Odhliadnuc od spomínaných faktov, základným kritériom bude fakt, že mesačný príjem nájomcu a osôb s ním bývajúcich neprevýši trojnásobok životného minima. Nájomný byt môžeme prideliť aj žiadateľom, ktorí momentálne bývajú v azylovom dome Pod Táborom, ak spĺňajú túto podmienku," vysvetlila nám Hrustičová.
Neplatičov je v tomto meste dosť, aj súdnych rozhodnutí, ale Prešov doteraz nemal možnosť riešiť tieto prípady. Dlžná suma na nájomnom a službách sa pohybuje od 10 do 230 tisíc korún. Zaujímalo nás preto, či sa mesto neobáva, že sa situácia bude opakovať. Opýtali sme sa, či spomínaný odbor a bytová komisia má vypracovaný ochranný mechanizmus." Teraz nás chráni novelizovaný Občiansky zákonník, najmä v časti dotýkajúcej sa nadmernej ochrany nájomcov. Novela priniesla účinnejší postih práve voči tým, ktorí porušujú svoje povinnosti a neplatia," konštatovala a dodala, že v praxi to bude znamenať vypovedanie nájomnej zmluvy, ak užívateľ nebude tri mesiace uhrádzať nájomné a platby za energie. Ak nepreukáže, že sa v tom čase ocitol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, nebude mať právo ani na žiadnu bytovú náhradu. Každý nájomca si teda bude musieť sám kontrolovať svoju sociálnu situáciu a urobiť maximum pre to, aby neprišiel o strechu nad hlavou. Hrustičová tiež pripomenula, že každé tri roky bude ich odbor preverovať sociálnu situáciu nájomcov. Ak ich rodinný príjem prekročí trojnásobok životného minima, stratia nárok na ďalšie užívanie bytu a dostanú výpoveď.
Kritériá sú teda stanovené, ale o výške nájomného sa zatiaľ nehovorilo. V celom komplexe je 15 rôznych typov dvojizbových bytov, s výnimkou dvoch bezbariérových, s rozlohou od 30 do 48 metrov štvorcových. Mestská rada na svojom ďalšom zasadnutí prijme návrh na spôsob prideľovania bytov na Starej tehelni, ako aj určenie výšky nájomného. Konečný verdikt však prinesie až hlasovanie prešovského mestského parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.