vyslovil podporu dvanástim župám, aby neskôr hlasoval za osem krajov. Hovorí, že v reforme nejde o počty, ale o kompetencie. Myslí si, že na Slovensku ešte politická scéna nie je štandardná. Volá sa Pavol Hamžík.
Preferencie, nielen vaše, ale všetkých vládnych strán klesajú. Čomu to pripisujete?
Samozrejme, že nie som tomu rád. Mnohé veci sme zvládli. Podarilo sa stabilizovať ekonomiku a pohli sme sa v zahraničnej politike, keď rokujeme o vstupe do Európskej únie. To je dôležité z toho hľadiska, aby sme zabezpečili ďalší ekonomický rozvoj a vyššiu životnú úroveň v budúcnosti. Koalícia je príliš zložitá a mnohé problémy riešime na verejnosti. Od začiatku rozpadu SDK sa profilujú jednotlivé politické strany a rozohrala sa hra na pravicu a ľavicu a každý chce byť víťazom tohto boja, ktorý je však zatiaľ viac-menej sebazničujúci. Toto je to, čo koalíciu poškodilo a prečo stráca kredit, napriek tomu, že mnohé veci pohli nás, teda Slovensko dopredu. Problémom je aj to, že je nedostatok financií, nedokázali sme ľudom dať lepšie možnosti na pracovné príležitosti a dať im vyššie reálne mzdy. Tu vidím určitú stagnáciu a to nemôže priniesť lepší výsledok než máme.
A čo sa týka samotnej SOP?
Pokiaľ ide o Stranu občianskeho porozumenia, tak to, kvôli čomu sme išli do politiky sa naplnilo. Krajina sa dostala z izolácie, snažíme sa napĺňať vládny program, ale nepodarilo sa prekonať silnú polarizáciu medzi koalíciou a opozíciou, čo bol vlastne jeden z motívov vstupu SOP do politiky. My sme nevznikli ako strana proti niekomu, ale za niečo. A pozitívny posun dopredu sa podaril. V tomto plní naša strana svoje poslanie. Iná vec je, že chceme mať svoju budúcnosť a hľadáme východisko.
SMK rozhodla o vystúpení z vládnej koalície, aj keď nie hneď. Ako vidíte pokračovanie vládnej koalície?
Myslím si, že ak vystúpia, tak dajú prednosť svojim straníckym východiskám a svojmu etnickému programu, pred zodpovednosťou za ďalší vývoj na Slovensku, kvôli ktorému sme všetci vstupovali do tejto vládnej koalície. Ani pre SOP to nie je ľahké. Možno aj pre nás by bolo jednoduchšie odísť a hrať sa na opozíciu, ale musíme byť zodpovední. Ide o to, aby táto krajina mala kontinuitu. Bez SMK bude omnoho zložitejšie napĺňať vládny program a otvoria sa ďalšie problémy, ktoré si možno dnes ani nevieme domyslieť. Koalícia na hrane dostatočnej parlamentnej podpory nemôže byť úspešná a tu by nemalo dôjsť k bezvládiu, alebo takej k destabilizácii, aby došlo k predčasným voľbám.
Známa je vaša fotografia s predstaviteľom tretieho sektora Danielom Brezinom, keď ste vyslovili podporu 12 vyšším územným celkom. Nakoniec však SOP podporila "osmičkový variant", ktorý nie je dobrý najmä voči zaostalým regiónom, kam Gemer jednoznačne patrí.
Nikdy som nepodpisoval nič, čo by sa týkalo počtov. Vždy som podpisoval to, že je potrebné decentralizovať, posilniť samosprávnu demokraciu, dať mestám i obciam kompetencie spolu s financiami a potrebu vytvorenia vyšších územných celkov (VÚC). Počet VÚC nebol nikdy pre mňa dôležitý. Nepočítali sme ani s tým, že SMK príde so svojimi vlastnými požiadavkami, s návrhom vytvorenia Komárňanskej župy. Bez toho by sme boli ďalej, aj pokiaľ ide o kompetencie. A na tie sa chceme sústrediť. Parlament o ôsmych krajoch rozhodol 112 hlasmi v súlade s ústavou. Nerešpektovať tento výsledok by bolo protiústavné.
SDĽ a SOP sa jednoznačne spojilo v parlamente s opozíciou...
To nie je pravda. My sme s HZDS nikdy nerokovali o týchto otázkach a stanovisko sme zaujali niekoľko mesiacov pred hlasovaním. Okrem toho v koalícii nebola dohoda. Čo kto komu môže vyčítať, keď premiér pretlačil cez vládu, kde mal väčšinu, návrhy zákonov v rozpore s uzneseniami parlamentu, v rozpore s dohodou, že do Národnej rady pôjdu dve koncepcie. A to všetko bez hlasov SOP a SDĽ. Upozorňovali sme, že nemá v parlamente takú silu, aby dvanástka prešla. Chcem však zdôrazniť, že s HZDS sme nerokovali. Hlasovali sme podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, v súlade so závermi orgánov SOP.
Čo si myslíte o krajine, kde sú najpopulárnejšími politikmi Mečiar, Fico, Schuster či Malíková a vyzerá to tak, že sa Slovensko vráti k veľmi podobnej vládnej koalícii, ktorá tu už bola pred ostatnými voľbami?
Politici sú takí, akí sú ľudia. Reprezentujú ich názory a spôsob myslenia. To, že dôveryhodní sú politici, ktorých ste spomínali svedčí o tom, že situácia ešte zďaleka nie je štandardná, že seriózna politika sa ešte dostatočne nepresadila, a že ľudí skôr zaujalo politikárčenie a konfrontácia. Hovoríme o konkrétnych politikoch, ale hlasy im dávajú voliči. Máme pred sebou ešte veľký kus roboty. Musíme si uvedomiť, že sme zmenili celý politický systém a meníme systém fungovania ekonomiky. To sú revolučné premeny a ľudia ich nevládzu preglgnúť tak rýchlo, ako je to potrebné. Tým to komplikuje aj politickú situáciu, a aby sa situácia postupne normalizovala, chce to čas.
Prispeli k tomu aj chyby všetkých stráv vládnej koalície. Nie je iba o krátkej pamäti slovenského voliča.
Mnohé problémy sú objektívne. Všetci robíme chyby a ani v politike sa im nedá vyhnúť. Najväčšou chybou je, že nedokážeme prekonať stranícke záujmy a nedokážeme sa cez nich preniesť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.