legislatívnom konaní má rozprávať aj o návrhu novely malého kompetenčného zákona ako aj o troch návrhoch poslanca Ladislava Orosza (SDĽ) - novele volebného zákona, zákona o verejnom obstarávaní a o voľbách do samosprávy obcí.
Hlavný dôvod na prdloženie novely zákona o voľbách do NR SR spočíva podľa jeho slov vo všeobecnej demokratizácii volebného procesu, ktorý sa dosiahne najmä posilnením váhy preferenčných hlasov. Ďalší dôvod vidí v odstránení pochybností o ústavnosti niektorých pasáží súčasného volebného zákona, o ktorých vydal už predčasom negatívny nález Ústavný súd. "Nie je upravený spôsob vstupu súkromných médií do predvolebnej kampane, čo je dôležité najmä v súčasnosti, keď viaceré súkromné médiá výrazne inklinujú k istej politickej strane... Najmä za takýchto okolností by neupravenie tejto problematiky malo za následok nerovnaké podmienky pre politické strany a navyše by sa to dalo veľmi dobre zneužiť."
Takisto chcú zrušiť aj možnosť kandidatúry politických strán po predložení petície, voči ktorej boli viaceré výhrady a po voľbách v roku 1994 na to takmer doplatila vtedajšia DÚ. Politické strany by mohli kandidovať za predpokladu zloženia predvolebnej kaucie. Tá by sa im vrátila v prípade, ak by v parlamentných voľbách získali aspoň jedno percento hlasov. V prípade zisku aspoň dvoch percent hlasov dostanú od štátu príspevok 60 Sk za jeden hlas.
Dosť veľká diskusia bola aj okolo zmeny počtu volebných obvodov z jedného na taký počet, ktorý by kopíroval súčasné kraje. Na to sa však zatiaľ dostatočná vôľa v koalícii akosi nevie nájsť, keďže Mečiarovo rozdelenia Slovenska na jeden volebný obvod sa zrejme niektorým politikom zapáčilo... "Som mierny optimista a verím, že návrh prejde do druhého čítania a na jeho báze sa potom dá rokovať aj o určitých kompromisoch," hodnotí šance prijatia novely volebného zákona poslanec L. Orosz.
Ďalším s predkladanej trojice je zákon o verejnom obstarávaní, kde sa však poslanec Orosz bude "biť" o priazeň poslancov s jeho vládnou verziou a návrhom J. Malchárka. Práve tento zákon patrí u nás k najviac porušovaným a prijatie jeho novely by výrazne malo napomôcť v boji s korupciou a odstrániť obrovský klientelizmus.
"Vládna novela upravuje problematiku podprahového verejného obstarávania v hodnote pod 500 000 Sk pri tovaroch a službách a milión Sk pri prácach. My sme sa preto zamerali najmä na zvýšeníe transparentnosti verejného obstarávania. Zavádzame povinnosť verejného otvárania obálok, takže obstarávateľ bude mať povinnosť zabezpečiť na tomto akte prítomnosť všetkých uchádzačov. Taktiež navrhujeme zaviesť tzv. čierny zoznam všetkých podnikateľov, ktorí už raz porušili zákon o verejnom obstarávaní. Ďalej navrhujeme rozšíriť dôvody, kde by bolo možné podať námietky voči postupu obstarávateľa," tvrdí poslanec Orosz a dodáva, že spolu s predkladateľmi vládnej novely budú myslieť aj na to, aby v zákone už nebola diera, cez ktorú ho mohli obchádzať prirodzené monopoly.
Tretím zákonom z dielne L. Orosza a P. Kresáka (SOP) je novela zákona o voľbách do orgánov samospráv obcí. Pri jej prijímaní predpokladá predseda ústavno-právneho výboru NR SR najmenej problémov...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.