celkovo trinásť medailí (2-2-9), titul majstrov sveta WKA si vybojovali Martin Miko v light-kontakte do 70 kg a Katarína Šidová v discilpíne hard-kata.
Oproti minuloročnému šampionátu WKA v Prahe, kde skončilo Slovensko v medailovej bilancii na 6. mieste, získali reprezentanti spod Tatier o päť cenných kovov viac, na druhej strane o jeden majstrovský titul menej (MS WKA - 2000 Patrik Matejka, Gergély Csölle, Martin Navrátil). Titul vicemajstrov sveta si vo Viedni vybojovali Svatava Španiková v semi-kontakte do 60 kg a Roman Volák v disciplíne formy free style bez zbrane. Bronzový úspech si pripísal v light-kontakte Martin Navrátil (-70 kg), ktorému sa práve po semifinálovej prehre s Mikom nepodarilo obhájiť majstrovský titul z Prahy. Ako tretí na stupeň pre medailistov ešte vystúpili v light-kontakte Viktor Žuffa (-60 kg), Andrej Mičianik (-85 kg), vo full-kontakte Vladimír Dudinský (-57 kg), Lukáš Body (-67 kg), vo formách R. Volák (hudobné formy so zbraňou) a Norbert Reves (free style bez zbrane) a v discilpíne hard-kata si bronzové medaily vybjovali Linda a Petra Trokanové. To všetko sa podarilo v konkurencii 2 500 pretekárov z polstovky krajín. To všetko sa podarilo výprave, v ktorej boli štyri desiatky Slovákov, avšak v tom už zaratávame aj trénerov, realizačný tím a rozhodcov.
Medzi troma rozhodcami, ktorých nominovala na MS Komisia rozhodcov Slovenského zväzu kickboxu bol i Košičan (okrem neho boli vo Viedni aj Milan Anderle zo Senice a Miroslav Horák z Bratislavy) Peter Bonk z VTJ VLA Košice - cassovia kickboxing club. Ako hodnotí medailové úspechy on? "Slovensko sa zaradilo medzi najúspešnejšie krajiny a aj tí, ktorí na medaily nedočiahli, ukázali srdce, bojovali statočne. Myslím, že vyložene nesklamal nik. A nakoniec, všetci sme mali možnosť vidieť ponímanie kickboxu v iných krajinách a zobrať si z toho to najlepšie." Z oddielu, ktorého je Peter Bonk zakladateľom a ktorý dáva o sebe vedieť stále viac a viac, sa na MS zúčastnili aj dvaja pretekári. V kategórii do 50 kilogramov bojovala vo full - kontakte Mária Čonková, rovnako vo full kontakte v kategórii do 63,5 kilogramu aj Jozef Keltoš. "Marika Čonková si viedla dobre, ale tesne prehrala na body s reprezentantkou Nemecka. Tento zápas, ako aj samotná účasť na MS však pre ňu boli veľkou školou," hovorí Peter Bonk. Mária Čonková tak skončila bez umiestnenia, dodajme, že víťazná Nemka nakoniec obsadila 3. miesto, takže pretekárka VTJ VLA Košice - cassovia kickboxing clubu sa nemá za čo hanbiť. Podobne ako jej oddielový kolega Jozef Keltoš. "Mal ťažký žreb v podobe súpera z Ruska. Pri týchto súperoch je naozaj nutná maximálne ostražitosť, na čo Jožko doplatil. V 1. kole súboja inkasoval niekoľko ťažkých úderov a zápas prehral K.O, čo bolo aj v súbojoch iných pretekárov proti Rusom bežné." Pripojme ďalšiu podobnosť s Máriou Čonkovou, aj Keltošov súperov nakoniec získal bronz. "Ak som však spomínal, že slovenskí reprezentanti mali možnosť zobrať si z ponímania kickboxu v iných krajinách to najlepšie, tak to samozrejme platí aj pre náš VTJ VLA Košice - cassovia kickboxing club. Niektoré prvky už v krátkom čase zaradíme do nášho tréningu. A verím, že i zástupcovia nášho klubu čoskoro vybojujú medaily na šampionáte takéhoto charakteru."
Čo však samotný Peter Bonk? "Rozhodoval som počas celého šampionátu, teda v jeho základnej časti i vo finále, a to vo full kontakte, v thajskom boxe i kickboxe, čo bol pokrok oproti minulému roku, keď som rozhodoval len v základnej časti. Pri takomto podujatí a pri takom množstve štartujúcich bolo i množstvo rozhodcov." Bolo ich cca 70, v akcii v hale Ferryho Dusika bolo pri štyroch ringoch (jeden "obsluhovali" štyria rozhodcovia) a šiestich zápasiskách (traja rozhodcovia na jedno) 34 rozhodcov. "Priznajme si však, neraz boli slabej kvality. Niektoré duely totiž práve kvôli tomu poznačili menšie škandály a na niektoré pochybné výroky doplatili i naši reprezentanti." Veľké výhrady vládli vo Viedni aj voči zvládnutiu organizácie šampionátu. "Rakúšania celú akciu absolútne nezvládli. Šampionát sa niesol vo veľkom chaose, aký na začiatku tretieho tisícročia nemá obdobu," dodáva Peter Bonk na margo toho, že vo Viedni nik nič nevedel, v programe podujatia boli bežné veľké časové sklzy a miesto a čas boli neraz veľmi pofidérnymi slovami. Slováci pritom počas šampionátu dochádzali do Viedne z Bratislavy, čo bolo dobré riešenie, po dvoch dňoch a v priemere štyroch hodinách spánku denne, však už toho mali naozaj dosť. A časové sklzy im naozaj "nepridávali"...
Poďme trochu inde. Zaujímavé by bolo porovnanie úspešnosti jednotlivých krajín v jednotlivých kategóriách. Peter Bonk tak na základe medailovej bilancie urobil. A? V kategóriách semi a foriem boli najúspešnejší Briti, Kanaďania, Íri, Nemci, Česi a Slováci, v kategórii light to boli Slováci, Briti a Nemci. Vo full kontakte úradovali Rusi, Litovčania a Ukrajinci, v kickboxingu a štýle thai Nemci, Česi, Ukrajinci a Rusi. Povedané ináč, čím ďalej idete na východ, tým sa viac pritrdzuje...
A úplne na záver zaujímavosti z iného súdka. Aj na tomto podujatí boli zaujímaví hostia šampionátu. "A veru aj boli! Bola tu Cynthia Rothrock, Američanka, známa z akčných filmov," hovorí o blondíne, ktorá zvykner stvárňovať neohrozené policajtky Peter Bonk. "Potom Don Wilson, známy ako The Dragon, filmová hviezda akčných filmov, ktorý ako jeden z mála, ak nie vôbec jediný z hviezd akčných filmov získal aj titul profesionálneho majstra sveta vo WKA v najťažšej hmotnostnej kategórii, získal ho i v thajskom boxe, vo full - kontakte, kickboxingu, semi - kontakte i v menej známej kyokushinkai, proste, to bol typ univerzálneho kickboxera," dodáva Peter Bonk, ktorého osobne však azda najviac zaujal Bill "The Superfoot" Wallace, bývalý úspešný kickboxer v 70. rokoch, ktorý sa síce objavil aj v akčných snímkoch, jeho účasť v nich však vyjadruje prívlastok "redšia".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.