a westernových súťažiach na oficiálnych majstrovstvách SR týchto disciplínach, ktoré organizuje Slovenská asociácia Western riding & rodeo.
Už je pomaly pravidlom, že vavríny víťazov vo väčšine disciplín zozbierali jazdci z Ranča 3K+D v Krásnej nad Hornádom pri Košiciach. Aby sme objavili ich recept na úspech, vyrazili sme priamo na miesto činu - na ranč. Tam sme akurát v čase poludňajšej siesty "prepadli" majiteľa ranča, Mariana Ducára, ktorý je zhodou okolností aj víťazom v pole bendingu, lasovaní a v dowdalle skončil so svojou kobylou Ketty na treťom mieste. Je jednoznačne najúspešnejším jazdcom muránskeho rodea.
"Moja príprava? Nič výnimočné," dodal skromne.
"Čo si, povedz, že si jediný jazdec, ktorý netrénuje, ale len na súťaž príde, nastúpi, zvíťazí a odíde," doplnil ho jeho priateľ Anton Húska.Samozrejme, nie je to úplne tak. M. Ducár musí mať na tento šport aj vrodený talent, inak by sa nestal celoročným šampiónom v team peamingu pred troma rokmi, v lasovaní v roku 1999, ako aj v uplynulom roku. Okrem týchto titulov má doma mnohé ďalšie.
"Už ich nevieme ani spočítať," prezradila jeho matka. Víťaznú sériu absolvoval vždy na tom istom koni, a to svojej šesťročnej kobylke Ketty. Takže minimálne polovicu úspešnosti pripisuje na jej konto.
"Je to skvelý kôň - arab. Je veľmi vytrvalá, má dobrú mechaniku pohybu, je ochotná pracovať.Je temperamentná, ale zároveň aj ľahko upokojiteľná a baví ju práca s dobytkom. Stala sa aj rodeovým koňom roka 2000," nešetril M. Ducár slovami chvály na adresu Ketty. Začal ju trénovať už ako ročnú a začínal postupne so základnými "grífmi" tohto športu.
"Tieto disciplíny totiž delíme na rodeové a westernové. Do rodea patrí barel race, pole bending, dowdall a medzi pracovné rodeové patrí team peanning, lasovanie a catle. Medzi westernové disciplíny radíme reining, trail parkurový a western pleasure."
Ako nám M. Ducár povedal, na Muráni sa mu jazdilo veľmi dobre, pretože:"Práve na Muráni som pracoval dlhé roky ako kovboj a zúčastňujem sa na tomto rodeu od začiatku, čiže už od roku 1992."
Muráň má preňho výhody domáceho prostredia a nedá na tieto preteky dopustiť.
"Pamätám ešte prvé ročníky, keď prišlo na súťaž okolo 1 500 divákov. Bolo to vtedy, keď sa konali ešte pri Muránskej Dlhej Lúke, ktorá bola o 600 metrov nad morom nižšie a podmienky pre súťaž boli tvrdšie. Po troch rokoch rodeo presunuli do lokality Peprovec pri obci Muráň, čím sa vytvorili lepšie podmienky, tak pre kone a jazdcov,ako aj pre divákov. Bežne tu teraz príde okolo 6,ba až 8-tisíc divákov."
Podobne ako jemu, sa na Muráni darilo aj ďalším jazdcom z ranča 3K+D. Jozef Kažimír na koni Titanic skončil druhý v lasovaní, a zvíťazil v dowdalle. Anton Gábor s koňom Jorga bol tretí v lasovaní. Maroš Klobušník a jeho kôň Falco skončili tretí v pole bendingu a druhý v dowdalle. Jana Molitorisová na kobyle Pocahontas bola druhá v reiningu a Mária Paľovčíková na kobyle Karla vo western pleasure obsadila tretie miesto.
Úspešnú sériu si niektorí z nich zopakovali už tento víkend vo Valentovej pri Martine, kde sa konala ďalšia celoslovenská súťaž v rodeových a westernových disciplínach. Marián Ducár a jeho kolega Jozef Kažimír vytvorili dva celoslovenské rekordy vo westernových jazdeckých disciplínach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.