Košice - Po prvý raz vystúpil verejne so skupinou československých výtvarníkov na Prešpárty ´88.
Potom sa Stano Šalko spolu s Petrom Kalmusom, Petrom Lipkovičom, Jozefom Amrichom a ďalšími, stal členom spolku C + S Art. Skupina sa do povedomia dostala povestnými Laboratóriami, otvorenými dialógmi najnovších výtvarných trendov v rozličných netypických prostrediach. Najznámejšie sa uskutočnilo v polovici rokov deväťdesiatych, v bývalej psychiatrickej klinike na Námestí osloboditeľov.
Absolvent keramického oddelenia košickej SUPŠ a potom výtvarného odboru Pedagogickej fakulty Univerzity P.J. Šafárika, žije a tvorí v Prešove. Vernisáž jeho najnovšej výstavy s názvom "Inštalácie", ktorej kurátorom je Miro Procházka, bude dnes o 16. 30 hodine vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici.
Prostriedkom tvorby Stana Šalka je inštalácia, ktorú však poníma úplne netypicky. "Najprv vytváram z nájdených prírodnín, tráv, vetvičiek, alebo aj plastikových fliaš či iných predmetov, objekty, ktoré fotografickou cestou pretváram do grafickej podoby. Potom ich ešte doplním maľbou. Priestorovú vec takto dostanem do dvojrozmernej plochy, takže si môžem svoje inštalácie preniesť pod pazuchou hocikde. Ide o symbiózu výtvarných techník. Skĺbil som viacero médií. Ide o základné výtvarné technológie ako je kresba, maľba, či grafika. Dospel som k tomu postupne, keďže som sa na škole venoval keramike. Táto priestorová výtvarná technika je na hranici, keďže sa väčšinou na hlinu maľuje glazúrami. Toto všetko som potom využil v maľbe. Vvhovuje mi prelínanie, pretože kresba a grafika je vnútorná záležitosť a monumentálna maľba zas všetko premosťuje a dáva dokopy," priblížil svoju tvorbu Stano Šalko. Najčastejšie sa opakujúcimi motívmi jeho prác sú kríž a od neho sa odvíja téma vtáčieho hniezda, symbolizujúceho rodinu a cesty ľudstva. Grafiky pripomínajú niekdy zväčšený pohľad na štruktúry prírodných materiálov.
"Pracujem s detailom hocičoho. Je to základ mojej práce. Môže ísť trebárs aj o omietku, ktorú povyšujem a monumentalizujem na obraz. Cez tento detail sa vlastne posúvam na plátno. Istý známy maliar povedal, že obraz je vtedy ozaj dobrý, keď je na ňom zaujímavá farebná škvrna, alebo textúra. Ja sa toho držím. Využívam efekty a silu farby a kresby, pričom všetko spájam dokopy. Každá táto technika má vlastnú vyjadrovaciu schopnosť a keď tieto jemné grafické štruktúry postavím kontrastne s maľbou, vzniká zaujímavý efekt. Práce, ktoré vystavujem vznikli vlastne z jednoduchých konárikov a trávy. Je to všedná záležitosť, ktorá keď sa povyýši na umenie, vzniknú z toho medzi čím sa pohybujeme a žijeme, myšlienkovo zaujímavé veci," doplnil Stano Šalko. Svoje plošné inštalácie pred časom prezentoval vo viedenskej galérii Kulturaxe, ktorú vlastní jeho bývalý kolega zo Strednej umelecko-priemyselnej školy, výtvarník Jano Fekete. Na tejto pôde vznikla aj spolupráca s rakúskymi výtvarníkmi podobného zmýšľania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.