zažili stres. Priamo z ich pracovní si ľudia odnášali písacie stroje či regály, obec prišla o traktor, vozidlo na vývoz komunálneho odpadu, sústruh, vŕtačku, brúsku.
Nešlo však o rabovačku. Bola to obyčajná dražba. A nie prvá. Prvá sa ale uskutočnila v priestoroch Okresného úradu vo Vranove nad Topľou, takže Holčíkovčania ju až tak drasticky nevnímali, a táto prvýkrát v priestoroch obecného úradu. Obec Holčíkovce v tejto dražbe prišla o hnuteľný majetok v hodnote 351-tisíc korún.
Mal sa dražiť aj nehnuteľný majetok, ale podľa vyjadrenia exekútora Štefana Vargu z Trebišova vyše 20 dražiteľov oň neprejavili záujem. "O nehnuteľnosti bol záujem, ale zrejme potenciálny dražiteľ nevedel, že je treba zložiť polovicu vyvolávacej ceny. Mal len 10 percent," poznamenal Š. Varga. V predošlej dražbe však prišla obec Holčíkovce o čiastku zhruba osem miliónov korún. Lenže veriteľa je treba uspokojiť ďalšími zhruba 12 miliónmi korún. Všetko kvôli dlžobe za výstavbu čistiarne odpadových vôd v čiastke 850 tisíc korún.
O okolnostiach udalosti, ktoré predchádzali dražbám v Holčíkovciach, sa hovorí rôzne.
Faktom je skutočnosť, že predchodca terajšieho starostu obce podpísal zmluvu, v ktorej sa obec zaväzuje vyplatiť za každý deň omeškania platby penále nie obvyklých v takýchto prípadoch 0,05 percenta sumy, ale 0,5 percenta. Na nevedomosti bývalého starostu sa teda obohacuje ostravská firma, ktorá odkúpila túto pohľadávku od Imovy Sabinov. Holčíkovčanom nepomáha apel, že v tomto prípade ide o zjavný omyl a s touto argumentáciou nepochodili ani u ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského.
A tak obci nezostáva nič iné, len platiť - alebo postupne prichádzať o ďalší obecný majetok. "Nie som tomu rád, ale pokiaľ sa nenájde iné riešenie, tak dražby v Holčíkovciach zrejme budú pokračovať. Ja nemôžem upustiť od dražby, lebo oprávnený nie je uspokojený," podotkol Š. Varga a dodal: "Čo sa týka nehnuteľnosti, je tam možnosť podľa zákona podať návrh súdu na zníženie ceny, nakoľko nie je o nich záujem. Čo sa týka zbytku hnuteľných vecí, tak tam zo zákona znížim cenu o tretinu ja."
Na poslednej dražbe v Holčíkovciach sa odohrala aj
opakovaná dražba traktora. Exekútora Š. Vargu sme sa opýtali, či to nezaváňa porušením exekučného zákona: "Áno, traktor sa dražil dvakrát. Prvýkrát sa vydražil za 221-tisíc korún, avšak dražiteľ potom nezaplatil. Zrejme nemal peniaze so sebou. Myslel si, že to prejde. Podľa paragrafu 125 exekučného zákona vydražiteľ musí za najvyššie podanie ihneď zaplatiť. Ak to neurobí, draží sa vec znova, ale bez jeho účasti. Zrejme tam boli ľudia, čo chodia po dražbách. Počkali si a keď nezaplatil, tak sa dražilo znova, ale nebolo to druhé kolo dražby."
Obec Holčíkovce sa zrejme exekútorských návštev tak ľahko nezbaví. Tento proces hrozí úplným kolapsom jej života, veď už dva roky kvôli zablokovaným účtom sú v obci pozastavené všetky rozvojové akcie. V okolí Domaše sa má realizovať projekt za vyše 200 miliónov korún, ktorý získal podporu v štrukturálnych fondoch Európskej únie. Obec Holčíkovce spravuje dve rekreačné strediska pri Domaši. Lenže ďalšia turistická sezóna v nich je pod otáznikom. "Keď obec nebude mať na zaplatenie prívodu pitnej vody, odvozu tuhého komunálneho odpadu či elektriky, tak nemôžeme začať ani novú letnú turistickú sezónu. Veď len teraz nám za turistickú sezónu vybehla faktúra okolo sto tisíc korún. Vývoz odpadu prestane aj v samotnej obci, lebo keď budeme mať dlhy aj na skládke odpadu v Sedliskách, tak s nami rozviažu zmluvu. Týka sa to aj verejného osvetlenia, ktoré sme už minulého roku mali vypnuté na dva mesiace a na taký istý čas v októbri a novembri, keď už bolo chladno, bol od elektriny vypnutý aj obecný úrad. Situácia speje zase k tomu," posťažoval sa starosta obce Holčíkovce Jozef Takáč. A pomoci niet. Zatiaľ nikto neberie ohľad na to, že k zakotveniu v zmluve penále vo výške nie 0,05 ale 0,5 percent došlo buď omylom alebo z právnej nevedomosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.