informácií. Vari len to, že jednotlivé zložky ako je štátna a mestská polícia, rýchla zdravotná pomoc a požiarnici, budú úzko spolupracovať pri zdolávaní mimoriadnych situácií. V budúcnosti by malo existovať akési spoločné centrum či dispečing týchto zložiek a ako sme sa dozvedeli, práve sa realizuje výstavba takýchto priestorov. Ide vlastne o prístavbu medzi oboma objektmi Zboru požiarnej ochrany (ZPO) na prešovskej ulici s príznačným názvom Požiarnická.
Ako nás informoval prednosta Okresného úradu (OÚ) v Prešove Milan Benč, na tieto stavebné úpravy boli vyčlenené 4 milióny korún, ale celkové náklady, vrátane technického vybavenia, sa vyšplhajú až na 10 miliónov korún. Využili sme včera príležitosť a pri prvom kontrolnom dni na stavbe, kde bol prítomný aj zástupca prednostu OÚ František Oľha a autor projektu architekt Vladimír Ligus, sme náčelníka ZPO požiadali o podrobnejšie vysvetlenie. "Garantom v spoločnom projekte, tak ako napríklad v Poľsku, Maďarsku a Čechách, budú hasiči. Všetky tiesňové volania na čísla 155 a 150 sa budú preberať v jednom centre a cez tento spoločný dispečing budeme záchranné práce lepšie koordinovať v teréne", povedal nám náčelník Ľubomír Thinschmidt. Ako ďalej uviedol, doterajšie priestorové možnosti požiarnikov, ani rýchlej lekárskej pomoci v NsP boli na tento účel nevyhovujúce, preto bolo nevyhnutné riešiť tento problém dostavbou.
V centrálnom dispečingu, ako sme ho pracovne nazvali, lebo presný názov ešte nikto nenavrhol, by mala byť do konca tohto roka operačná sála. Za skleneným predelom bude zasadacia miestnosť, odkiaľ v prípade mimoriadnych udalostí či ekologických havárií môže menovaná komisia priamo riadiť záchranné práce. Podľa slov náčelníka Thinschmidta, až začiatkom roku 2002 budú môcť uvažovať o technickom vybavení dispečingu, s počítačovým prepojením a ďalším zariadením nevyhnutným pre zabezpečovanie tejto činnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.