s moderátorkou TOP Rádia a TV GLOBAL Barbarou ŠTUBŇOVOU
Za socializmu sme mali pri sledovaní médií úplne jasno. Dva televízne kanály (F1 a STV) a tri rozhlasové stanice (Hviezda, Devín a Bratislava) určovali všetky trendy. Komu sa spomínaný "výber" nepáčil, mal len jedinú možnosť a to vypnúť si svoju telku alebo rádio. Po prudkom nástupe súkromných médií sa však situácia zmenila a keďže noví prevádzkovatelia mali záujem na tom, aby ich sledovalo, či počúvalo čo najviac ľudí, dostali sa k slovu populárne súťaže. O tom, ako by ste to mohli, ale aj nemuseli robiť, keď sa vám pošťastí dovolať do rádia alebo televízie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
IN:
- Ak sa poslucháč (divák) zmôže na dvoj alebo viac zmyselnú narážku. Ak je to pekne zaobalené a v náznaku zlepší to náladu každému. Moderátorovi a hlavne ostatným poslucháčom. Ale pozor nie za každú cenu!
OUT:
- Ak si poslucháč (divák) myslí, že čím dlhšie moderátor rozpráva, tým sa zvyšuje jeho kvalita. Katastrofou je, ak si to myslí aj samotný moderátor. Trojminútový monológ moderátora o svietiacom slniečku znesie len ucho na šálke.
IN:
- Ak divák (poslucháč) reaguje na tému k veci a rozhovor o používaní krémov na opaľovanie sa nezvrhne na pretriasanie ekonomickej situácie na Slovensku.
OUT:
- Ak poslucháč (divák) obmedzí svoj telefonický kontakt na holé vety typu ÁNO. NIE. HM. (Moderátor vie, že máte možno trému, ale pre vás samotných je lepšie, ak budete používať vety rozvité. Budete mať zo seba väčšiu radosť).
IN:
- Ak si sem-tam naladíte aj iné rádio (telku) ako to svoje obľúbené. Aspoň zistíte, čo nemáte radi a o to radšej sa vrátite k tomu svojmu.
OUT:
- Ak je témou v médiu (rádiu, telke) síce záhradkárska téma napr. koreňová zelenina a vy sa opýtate, ako máte presádzať kaktus. (Pýtajte sa k veci. My sa tiež snažíme hovoriť k veci, aj keď pravdou je, že nie vždy to tak vypáli).
IN:
- Ak osloví divák (poslucháč) moderátora menom. Navodí to skvelú atmosféru a moderátor sa prekoná, aby vám splnil aj to najtajnejšie želanie alebo aspoň niečo podobné. Pozor, oslovte ho len vtedy, ak ste si istý, ako sa volá. Náhodou by ste povedali meno kolegu a to by nás zrazilo na kolená. Veď sme osoby ješitné. (A nieže nás odteraz začnete tým pokúšať).
OUT:
- Chronickí súťažiaci, ktorí bezhlavo stláčajú navolené číslo obľúbeného média, aby sa v ňom počuli. Jedinou výnimkou sú tipovacie súťaže, kde to až tak veľmi "nekričí". (Je to super, ak chcete súťažiť, veď sú to súťaže pre vás, ale ruku na srdce každý na to svoje nemusíte mať zariadený celý byt výhrami z obľúbeného média, keďže súťažiť by chceli aj iní).
BONUS IN:
Majte nás, moderátorov, radi, lebo aj my sa máme! (smiech)
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.