ústavné zmeny podporil. Varoval však, že takýto krok je dôsledkom medzinárodného nátlaku a prichádza ako "odmena za teror."
Vo svojom prejave Georgievski naznačil, že neverí, že ústavné reformy prinesú Macedónsku mier. "Nikdy som si nemyslel, že macedónska ústava je dôvodom pre šesťmesačnú krízu v krajine. Nemyslím si, že zmena ústavy prinesie mier," vyhlásil premiér.
Podľa jeho slov bolo Macedónsko do reforiem prinútené útokmi albánskych separatistov zo susedného Kosova a okupáciou časti jeho územia na severozápade extrémistami z Národnej oslobodzovacej armády (UCK).
"Táto iniciatíva prišla pod priamym nátlakom násilia a teroru," dodal Georgievski na adresu aktuálnej parlamentnej diskusie o ústavných reformách, ktorých cieľom má byť zlepšenie podmienok a práv albánskej menšiny v Macedónsku. Pod hrozbou medzinárodných vojenských a hospodárskych sankcií "musíme akceptovať, že terorizmus bude odmenený", konštatoval macedónsky premiér.
Vo svojej kritike Georgievski menoval Spojené štáty americké, ktoré podľa neho "proti teroristom neurobili nič okrem vydania zoznamu osôb, ktoré majú zákaz vstupu na ich územie". Georgievski tiež spochybnil dôveryhodnosť aliancie NATO, ktorá podľa neho dala dokopy misiu za jednu miliardu nemeckých mariek, aby vyzbierala od UCK zbrane v hodnote dvoch miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.