majetku Vodární a kanalizácií (VaK) na obecné spoločnosti. Všetky základné privatizačné projekty sú totiž doteraz na zakladateľskom rezorte.
Proces transformácie podnikov VaK na akciové spoločnosti neniesol podľa ministerky v sebe také riziká ako transformácia energetických podnikov. Podľa nej išlo skôr o neochotu rešpektovať zákon. V dôsledku sporov medzi ministerstvom privatizácie a ministerstvom pôdohospodárstva o spôsobe transformácie VaK totiž došlo k spomaleniu celého procesu.
"Nedokončenie tohto procesu budem osobne považovať za jeden z vážnych momentov pri hodnotení Programového vyhlásenia vlády," povedala Machová.
Ministerka zároveň prezentovala výsledok prvej etapy privatizácie zdravotníckych zariadení. Do 30. júna tohto roka zo 158 privatizovaných jednotiek bolo transformovaných 143 samostatných zdravotných obvodných stredísk. V 92 prípadoch bol ich majetok v hodnote vyše 180 mil. Sk bezodplatne prevedený na obce. V ďalších 42 prípadoch ho predali prostredníctvom výberového konania investorom. Majetok v hodnote vyše 99 mil. Sk sa tak predal za vyše 120 mil. Sk, pričom najvyššie predajné sumy boli zaznamenali v Bratislave.
Ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová považuje ešte tento mesiac za reálny termín ukončenia privatizácie Investičnej a rozvojovej banky (IRB), a. s., Bratislava.
"Ak ponuka bude zodpovedať našim predstavám, do polovice septembra chceme proces privatizácie ukončiť vládnym uznesením," povedala ministerka na včerajšej tlačovej besede. Ako dodala, podľa predstáv vlády by ponúknutá cena za IRB mala oscilovať okolo hodnoty čistého obchodného imania banky. Zatiaľ jediným oficiálnym záujemcom o odkúpenie IRB je maďarská banka OTP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.