každý si rýchlo spomenie na pád komunistického režimu a na prvé slobodné voľby. Stokorunová bankovka s námetom Klementa Gottwalda sa dostala do obehu 1. 10. 1989 a v dôsledku revolúcie bola nútene stiahnutá z obehu 31.12.1990. Národ v roku 1989 prejavil odpor voči stokorune s portrétom Klementa Gottwalda. Pár dní potom, ako sa objavila v obehu, tisícky bankoviek museli byť stiahnuté z obehu. Zneuctený Gottwald mal na nich primaľované fúzy, krvavé oči, ba objavil sa na niektorých exemplároch aj nápis "vrah". Táto provokatívna stokoruna nemohla ďalej ostať v obehu, preto bola jej ďalšia tlač 4.12.1989 zastavená. Stala sa definitívnou bodkou za štyridsaťročným komunistickým režimom, keď boli na bankovkách nosnými námetmi partizáni, komíny s ekologicky spustošenou krajinou.
Oficiálna platnosť stokorunáčky sa síce skončila, ale jej obeh mal akési svojrázne pokračovanie. Objavilo sa množstvo jednostranných a čiernych napodobenín, na ktorých Gottwaldov portrét vystriedal Miloš Jakeš v trestaneckom mundúre. Medzi občanmi Jakešov portrét vyvolával veselosť. Neskôr sa stokoruna objavila s portrétom Václava Havla, čo pravdepodobne súviselo s prezidentskou kampaňou. Podarilo sa nám zistiť, že stokoruny s Gottwaldom neboli veľmi populárne ani v zahraničí. V Turecku dávali prednosť klasickej stokorune vzoru 1961, ktorú sme vám už v našom seriáli predstavili. Prejavy občanov nepochybne patria k histórii našej meny. Banka vypísala neskôr verejnú súťaž na návrh nových nominálov. Do súťaže sa zapojila aj laická verejnosť a bolo registrovaných vyše šesto návrhov. Na návrhoch laickej verejnosti sa najčastejšie objavoval T. G. Masaryk, svätá Anežka, Jiří z Poděbrad, Božena Němcová a ďalšie významné osobnosti. Navrhovali aj Karla Gotta.
Medzi ďalšie zaujímavosti patrí aj to, že teoreticky existujú štyri varianty vodoznaku. Vodoznak je priebežný - hviezda v liste - rovnomerne rozložený na celej ploche bankovky. Námetom rubu sú Hradčany s malostranskými mosteckými vežami, na rube dominuje farba zelená. Už sme v našej rubrike spomínali, že tradícia zelených stokorún sa začala ešte v prvej republike. Autormi výtvarného návrhu boli Albín Brunovský, Miloš Ondráček, rytecké práce vyhotovil Bohumil Šneider. Po revolúcii došlo k veľkým spoločensko-politickým zmenám, čo ovplyvnilo aj ďalší vývoj meny a peňažníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.