oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Kým vo vyspelých ekonomikách je zvýšený odbyt automobilov považovaný za prejav hospodárskeho výsledku, u nás to niektorí analytici považujú za dočasný jav. Inak je tomu, zdá sa, v prípade krádeží áut.
Autá sa kradnú neustále, len v Košickom kraji ich zmizne mesačne v priemere viac ako tridsať. Ako nás informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Košice mjr. JUDr. Jarmila Petrová, za prvých šesť mesiacov tohto roka ich bolo odcudzených celkovo 214. Pritom iba 93 krádeží sa podarilo polícii doteraz objasniť.
Zo štatistík vyplýva, že sa v Košickom kraji najviac kradne v Košiciach a Miachalovciach a zlodeji sa predovšetkým špecializujú na škodovky (takmer päťdesiat percent ukradnutých áut bolo tejto značky). Najviac sa autá kradnú v stredu, predovšetkým medzi desiatou večer a šiestou ráno, najmenej áut zmizlo v nedeľu a v čase medzi šiestou ráno a štrnástou popoludní. Zlodeji totiž pracujú radi pod rúškom tmy a lákajú ich najmä opustené a neosvetlené miesta. Je teda pochopiteľné, že väčšina ukradnutých áut bola voľne zaparkovaných - až 209, iba päť ich 'vegetovalo' v garážach.
Žiaľ, podľa Jarmily Petrovej síce rôzne zabezpečovacie zariadenia znižujú riziko krádeže, ale nie sú stopercentnou poistkou. Dôkazom toho je, že až 123 z 214 ukradnutých áut malo rôzne mechanické zabezpečenie, 32 bolo vybavených imobilizérom a sedem autoalarmom. Pritom do sedemdesiatich šiestich vnikli zlodeji celkom jednoducho - po mechanickom poškodení zámku či vytlačení okna.
Keď sme už pri páchateľoch, polícii sa podarilo v minulých mesiacoch zadržať presne 98 osôb podozrivých z krádeže osobného automobilu, z ktorých väčšina pracovala na vlasnú päsť. Osemdesiatjedna z nich chcelo použiť ukradnuté auto pre vlastnú potrebu, ostatní kradli na objednávku, za účelom predaja alebo na náhradné diely.
Nuž, univerzálna rada ako predísť krádeži štvorkolesového tátoša neexistuje. Aj keď sa to tak nezdá, podľa hovorkyne KR PZ sa predsalen oplatí investovať do zabezpečovacích zariadení. Okrem toho je dobré neparkovať na opustených a tmavých miestach a nedoporučuje sa ani nechávať viditeľne položené veci vo vozidlách, ktoré priam lákajú dlhoprstých. Vlámaní do áut je totiž takisto nemálo. V žiadnom prípade sa neoplatí nechávať v aute cenné veci, doklady, či nebodaj strelné zbrane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.