všeobecnej a vnútornej správy na Krajskom úrade (KÚ) v Prešove Pavol Drotár, ide len o predbežný materiál, lebo doteraz z Ministerstva vnútra SR nedostali prisľúbený dokument platný pre celé územie SR. "Zatiaľ sme dostali len pokyn, aby sme do polovice septembra zistili, kde v kraji nemajú slovenské zástavy, volebné schránky a podobne. Naše skúsenosti sú totiž také, že v niektorých obciach asi stále veje silný vietor a ich spotreba zástav je neuveriteľná," uviedol s humorným podtónom.
Celkom vážne však upozornil na fakt, že volebný zákon do vyšších územných celkov (VÚC) bol koncipovaný trocha ináč, ako ukazuje súčasná logika. Vtedy sa predpokladalo, že bude 12 VÚC. Teraz sa situácia zjednodušila tým, že kraje a volebné obvody sú totožné s okresmi. Pripomenul tiež možné úskalia. "Ide o teritoriálne voľby, ale vyššieho rámca, preto bude nevyhnutné dodržať rigorózne pravidlá pri prihlasovaní kandidátov, rovnako termíny. TO znamená, že návrhy musia byť doručené na krajský úrad do polnoci 22. októbra. Úskalie je v tom, že pri súčasných 128 politických stranách teoreticky každá z nich môže navrhnúť kandidátov na predsedu VÚC a poslancov. Je teoreticky možné, že do poslednej chvíle budú predkladať kandidátky a ich počet sa môže vyšplhať až na 550- až 600-tisíc ľudí v kraji," povedal na stretnutí s novinármi Drotár.
Dodal, že istý problém môže vzniknúť aj v tom, že KÚ nemá možnosť preštudovať stanovy všetkých politických strán. Narýchlo zistiť, kto menoval splnomocnenca a či má na to právo, môže byť vážnym problémom. Prednosta KÚ Jozef Polačko otvoril otázku práva voliť aj pre cudzincov, ktorí majú na území SR trvalý pobyt.
Verejnosť si možno ani neuvedomila, že medzi nami žije čoraz viac Ukrajincov, Vietnamcov, Číňanov či Afgáncov s dlhodobým pracovným pobytom a v týchto voľbách dostanú hlasovacie právo. "V zákone chýba presná interpretácia o tom, ako sa má narábať so zoznamami voličov. Musíme si uvedomiť, že máme niekoľko typov volebného práva, ale v tomto prípade pôjde nielen o občanov SR. Podmienkou bude, že musia mať trvalý pobyt na volenom teritóriu. Existuje už dohoda s cudzineckou políciou, že aktuálne dodajú na ministerstvo vnútra SR a na kraje zoznam osôb, u ktorých evidujú povolenie na trvalý pobyt. Cudzinci síce nemôžu voliť poslancov do NR SR, ale samosprávne orgány môžu," uviedol na vysvetlenie Drotár. Takéto zoznamy sa vlastne vytvoria prvýkrát v histórii Slovenska a mali by byť skompletizované najneskôr do 20. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.