zaujímavých súbojov a dramatických okamihov, ale stále lepší Michael Schumacher definitívne pokoril rekord v počte víťazstiev. A to sa každý deň nevidí.
Jednoznačne najdramatickejším momentom pretekov však bola havária Brazílčana Luciana Burtiho, ktorý sa v 5.kole zrazil s Eddiem Irvinom. Stalo sa to v nájazde do Blanchimont, kde monoposty dosahujú rýchlosť okolo tristo kilometrov za hodinu, keď Irvine predbiehal o čosi pomalšieho Burtiho. Írov manéver bol nekompromisný a vytlačil uhýbajúceho sa Brazílčana až na trávnik, pričom sa obe vozidlá dostali do kontaktu. Ten poškodil pravý predný záves Lucianovho monopostu a odrazil mu predné krídlo. Modré auto sa razom stalo neovládateľné a vrazilo rovno do hrubej bariéry z pneumatík. V prvej chvíli diváci nechápali čo sa stalo. Keď sa však rozplynuli kúdoly prachu a z pod tučnej vrstvy pneumatík uvideli vyčnievať iba zadnú nápravu a zadné krídlo, pochopili, že situácia je vážna. Ako prvý na pomoc pribehol Irvine (ktorý tiež skončil v záchytnej zóne). Sám začal odvaľovať ťažkú sadu pneumatík a organizoval záchranné práce až kým nedorazil záchranný tím a doktor Sid Watkins. Roztiahnuté plachty neveštili nič dobré a v mysliach sa nám začali vybavovať podobné scény z roku 1994, keď v Imole smrteľne havaroval Ayrton Senna. Mrazivé napätie povolilo až po chvíli, keď na svetlo presiakli prvé informácie, že Brazílčan nie je v ohrození života.
Zatiaľ Bernie Ecclestone osobne obchádzal tímy a informoval o ďalšom postupe. Nový štart stanovil na 14.45 a preteky sa mali jazdiť v skrátenej podobe na 36 kôl. Úvodné štyri kolá sa pritom brali do úvahy iba ako pomôcka pre postavenie na štarte. Luciana Burtiho v tej dobe už previezli do zdravotného strediska na trati, kde dr.Watkins konštatoval silný otras mozgu a početné pomliaždeniny. Následne potom Brazílčana letecky transportovali na tomografické vyšetrenie do Lutychu, ktoré malo vylúčiť vnútorné poranenia.
Burtiho havária však nebola jedinou podstatnou udalosťou pretekov. Poriadnu dávku smoly si so sebou do Belgicka doviezol aj tím BMW Williams, ktorého obe vozidlá v kvalifikácii obsadili prvý rad. To bol ale jediný úspech tohto stále sa lepšiaceho tímu, pretože už pri úvodnom štarte Montoyovi zhasol motor a poleman musel štartovať z posledného radu. Navlas rovnaká situácia sa potom pri štarte do skrátených pretekov stala aj Ralfovi Schumacherovi a "modrobiely" sa chytali za hlavy. Ani to však nebol všetko, pretože krátko po štarte potom Montoyovi ešte vybuchol motor a dielo dokonal Ralf, ktorý sa nedokázal dostať cez šiesteho (evidentne pomalšieho) Alesiho.
Ale veľa radosti nemali ani v tíme McLaren, ktorý si zapísal jednu z najhorších kvalifikácií vôbec a z pretekoch profitoval iba z problémov súperov. O smole môže hovoriť aj Rubens Barrichello, ktorý v 17. kole nabehol na obrubník a stratil predný spoiler. Na tom by však nebolo nič hrozné, keby sa to nestalo tesne za vjazdom do boxov. Pomalý Brazílčan potom musel absolvovať ešte celé pomalé kolo a výrazne si pohoršil. V závere divákov ešte zaujala urputná snaha Coulthard o predbehnutie Fisichellu, čo sa mu deväť kôl pred koncom aj podarilo. Podobné ambície mal aj Ralf Schumacher v súboji s Alesim, ale veterán "mladého" udržal na uzde a pripísal ďalší cenný bod.
Z pohľadu histórie však najvýznamnejšou udalosťou pretekov bolo päťdesiate druhé víťazstvo Michaela Schumachera, ktorý sa tak definitívne (a asi na veľmi dlho) vyhupol do čela historických tabuliek. Zároveň to však bolo už jeho ôsme tohtoročné víťazstvo a do zlomenia vlastného rekordu v počte triumfov na jednu sezónu (9) mu chýbajú už iba dva vavríny! Treba tiež povedať že Nemec vyhral s mimoriadnym prehľadom a nikomu nedal ani najmenšiu šancu ohroziť jeho pozíciu. Evidentne jazdí v najlepšej životnej forme a ak nepoľaví v tempe, tak do konca sezóny môže pokoriť ešte rekord a v počet bodov na jednu sezónu, ako aj rekordný počet bodov Alaina Prosta (798,5) na ktorý mu už v tejto chvíli chýba už iba púhych 16,5 bodu! To všetko je má teda tento zatracovaný ale zároveň obdivovaný virtuóz volantu na dosah a a zdá sa, že je pri chuti. Ak sa mu to podarí, tak sa na veľmi, veľmi dlho zapíše do histórie ako najúspešnejší pretekár všetkých čias a sezónu 2001 pasuje titulom "Sezóna rekordov".
Výsledky GP Belgicka: 1. M. Schumacher (ferrari) 1:08:05,002 h (221,05 km/h), 2. Coulthard (mclaren) + 10,098, 3. Fisichella (benetton) + 27,742, 4. Häkkinen (mclaren) + 36,087, 5. Barrichello (ferrari) + 54,521, 6. Alesi (jordan) + 59,684, 7. Ralf Schumacher (williams) + 59,986, 8. Villeneuve (bar) + 64,970, 9. Frentzen (prost), 10. Verstappen (arrows), 11. Panis (bar), 12. Bernoldi (arrows), všetci 1 kolo, 13. Marques (minardi) - 4 kolá. Poradie MS: 1. M. Schumacher 104 bodov, 2. Coulthard 57, 3. Barrichello 48, 4. R. Schumacher 44, 5. Häkkinen 24, 6. Montoya 15, 7. Villeneuve a Heidfeld po 11, 9. Raikkonen a Trulli po 9, 11. Fisichella 8, 12. Frentzen 6, 13. Panis a Alesi po 5, 15. Irvine 4, 16. Button 2, 17. Verstappen a Rosa po 1. Tímy: 1. Ferrari 152 bodov, 2. McLaren-Mercedes 81, 3. Williams-BMW 59, 4. Sauber-Petronas 20, 5. BAR-Honda 16, 6. Jordan-Honda 16, 7. Benetton-Renault 10, 8. Jaguar-Cosworth 5, 9. Prost-Acer 4, 10. Arrows-Asiatech 1.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.