„Samozrejme, okrem známeho prípadu Karola Sendreia," informoval zástupca prednostu Okresného úradu v Revúcej Martin Cangár predsedu Ligy aktivistov pre ľudské práva na Slovensku Columbusa Igboanusiho, ktorý v rámci monitoringu dodržiavania ľudských práv v Slovenskej republike navštívil včera stredný Gemer. Predseda revúckej pobočky Ligy Jozef Berki však v prítomnosti okresného riaditeľa Policajného zboru v Revúcej Mariána Jankoviča vyhlásil, že policajti v tomto regióne Rómov bezdôvodne napádajú, alebo po predvedení na policajnú stanicu ich bijú.
„Stalo sa to dokonca mne osobne, iba pred niekoľkými dňami," uviedol J. Berki a doplnil, že policajná brutalita pokračuje aj po smrti K. Sendreia z Magnezitoviec. Upozornil, že Rómovia sa boja vypovedať. „Ako máme tieto prípady a obvinenia objasňovať, keď poškodení odmietajú s nami spolupracovať, alebo svoje výpovede stiahnu. Spolupráca medzi rómskou komunitou a políciou neexistuje," skonštatoval M. Jankovič.
S názorom C. Iboanusiho, že okres Revúca spolu okresom Veľký Krtíš patrí medzi najhoršie, čo sa týka správania sa policajtov voči Rómom, M. Jankovič nesúhlasil. Riaditeľ Ligy aktivistov pre ľudské práva C. Igboanusi sa ďalej zaujímal o celkové postavenie rómskej menšiny v regióne. Kriticky sa vyjadril na adresu vytvárania špeciálnych tried, ktoré navštevujú iba rómske deti.
Pracovníci odboru školstva mu však oponovali, že deti sú v takýchto triedach umiestnené na základe doporučenia psychológa a osobitný prístup pedagógov si pochvaľujú aj ich rodičia. „Každé dieťa má rovnakú východziu pozíciu. Žiaľ, práve Rómovia zaostávajú a to nielen v tom, že rómske dieťa nedostane doma výchovu, ale často má problém aj s ovládaním spisovného jazyka," povedal v tejto súvislosti riaditeľ Regionálnej rozvojovej agentúry v Revúcej Adrián Klincko, ktorý špeciálne triedy považuje za pozitívum.
Najväčšie problémy rómskeho etnika vidí v nezamestnanosti Rómov, ich nízkej vzdelanostnej úrovni a spôsobe ich života. „Rómovia nemajú prácu, ani peniaze, tak sedia doma a robia deti," vyhlásil C. Igboanusi. Podľa jeho slov, nedostatok financií, keď slovenskí Rómovia často žijú pod hranicou chudoby v jednoduchej domácnosti neraz so šiestimi alebo viacerými deťmi, takýmto rodinám nestačí. „Rodina so šiestimi deťmi dostane mesačne viac ako desaťtisíc korún. Toľko nezarobí v tomto regióne ani vysokoškolsky vzdelaný človek, ak pracuje, a má tiež rodinu," poznamenala vedúca odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Revúcej Iveta Smereková.
V okrese Revúca žije podľa odhadu 8-tisíc Rómov, ktorí tvoria takmer pätinu z celkového počtu obyvateľov. Takmer všetci sú nezamestnaní, pričom štát vypláca sociálnu dávku štvrtine občanov v okrese. Prítomní skonštatovali, že budú hľadať spôsoby na vhodné riešenie spolunažívania majoritného obyvateľstva s Rómami, s čím súhlasil aj C. Igboanusi. „Palica má však dva konce, preto by bolo vhodné vplývať na Rómov, aby sa správali slušne najmä v čase poberania sociálnych dávok," podotkol A. Klincko, ktorého doplnil M. Cangár: „Občas by bolo dobré urobiť monitoring aj z druhej strany."
Zo slov C. Igboanusiho vyplynulo, že v regióne zistil porušovanie ľudských práv, ale i ochotu zainteresovaných ľudí tieto problémy riešiť. „Hlavný problém je, že pre tento okres nie sú financie na riešenie rómskej otázky podľa vládnej stratégie. Tomuto regiónu sa budem venovať aj ďalej a najmenej dvakrát v tomto roku sem ešte prídem. Bez financií sa nepohneme. Záleží aj od vlády, či riešenie rómskej problematiky má iba na papieri, alebo prispeje aj finančne. Očakávam, že terajšia vláda bude tieto otázky riešiť," povedal C. Iboanusi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.