Novým poslancom Národnej rady SR je oddnes Peter Chudík za HZDS
Novela volebného zákona nepostúpila do ďalšieho legislatívneho procesu v NR SR. Autori z klubov SDĽ, SOP-SZS-LDÚ i SDK chceli zachovať pomerný volebný systém, ale určiť štyri volebné kraje. Jednou zo zmien malo byť posilnenie významu prednostných hlasov. Navrhli tiež skrátiť dĺžku volebnej kampane na 21 dní, jej uskutočňovanie v súkromných médiách, zmeniť mechanizmus vymenúvania členov okrskových volebných komisií a upraviť aj podmienky na vstup nových subjektov do volieb zložením kaucie. Negatívne stanovisko počas rozpravy prezentovali koaliční i opoziční poslanci, najmä KDH a HZDS, proti však hlasovali aj poslanci SMK.
Vládny návrh zákona o zvýšení dôchodkov v tomto roku posunuli poslanci do druhého čítania. Navrhované zvýšenie znamená, že dôchodca, ktorý v súčasnosti poberá starobný dôchodok v priemernej mesačnej výške takmer 5400 Sk, by mal dostať zhruba o 270 Sk viac. Invalidné dôchodky vzrastú v priemere o 250 Sk, čiastočné invalidné o 130 Sk, dôchodky za výsluhu rokov o 250 Sk, vdovské o 180 a sirotské o 80 Sk. V súvislosti s predmetným zvýšením ráta zákon aj s úpravou dôchodkov, priznaných v priebehu budúceho kalendárneho roka.
Poslanci Národnej rady SR posudzovali dnes v prvom čítaní dva návrhy zákonov o elektronickom podpise, ani jeden nezískal definitívny verdikt zákonodarcov.
Zákonodarcovia na úvod svojho rokovacieho dňa postúpili do druhého čítania novelu zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku. Jej predkladateľ Vladimír Palko (KDH) chce vyriešiť otázku vlastníckych vzťahov vo vojenskom výcvikovom priestore Javorina.
Kladne sa skončilo aj prvé čítanie v prípade troch nových právnych normách o zamestnanosti, ktoré pripravili Robert Fico a skupina poslancov KDH reprezentovaná v rozprave Júliusom Brockom.
Zníženie odvodového zaťaženia bude mať podľa predstáv poslancov Kresťanskodemokratického hnutia pozitívny efekt, pretože môže priniesť pre štátny rozpočet prebytok v rozpätí 3 až 11 miliárd Sk. Analýza, ktorú prezentovalo KDH počíta s deficitom verejných financií v rozpätí od 1,8 do 10,25 miliardy korún v závislosti od počtu novovytvorených pracovných miest. Zníženie odvodov by malo byť v globále z 38 na 29 percent, pričom kresťanskí demokrati sú presvedčení o možnosti realizovať súčasne zníženie dane zo zisku právnických osôb z 29 na 19 percent.
Dnešný rokovací deň poslancov otvorí problematika novely Trestného zákona. Po tomto bode programu sa zákonodarcovia vrátia k znižovaniu odvodov do štátneho rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.