Márie Kadlečíkovej veľmi vyvážená. "V porovnaní s predchádzajúcimi rezolúciami je to jedno z najlepších hodnotení," uviedla.
Označenie, že Slovensko je tranzitnou krajinou pre obchodovanie so ženami, detskú pornografiu, prostitúciu a sexturizmus vychádza podľa Kadlečíkovej zo správy osobitnej splnomocnenkyne OSN z roku 1999.
"To sú údaje, ktoré už dnes nie sú pravdivé, pretože môžu hovoriť o rokoch 1996-97, odvtedy sa však u nás veľmi veľa zmenilo," povedala.
Priestor na vyhnutie sa takejto formulácii v pravidelnej jesennej správe Európskej komisie (EK) vidí Kadlečíková najmä v dodatku, ktorý Slovensko EK v októbri zašle.
"Nie sme totiž o nič horší, ako v ostatných kandidátskych krajinách," povedala.
Vicepremiérka vyjadrila tiež potešenie, že neprešiel ani jeden z negatívnych dodatkov, ktoré mali poslanci EP pripravené.
Pri sústredenom úsilí v udržaní politickej stability a celkovej kontinuity svojej orientácie má Slovensko reálnu šancu a podporu Európskeho parlamentu (EP) pre vstup do Európskej únie spolu s ostatnými kandidátmi v prvej vlne. Podľa hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa je to je jadro posolstva rezolúcie o Slovensku.
"Rezolúcia o Slovensku je na jednej strane ocenením dosiahnutých výsledkov a vyjadrením dôvery EP v pokračovanie reforiem. Na druhej strane znamená výzvu pri odstraňovaní nedostatkov v konkrétnych oblastiach a k ďalšiemu pokroku," povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Figeľ.
Predseda integračného výboru NR SR František Šebej tvrdí, že netreba byť "nervózny" z toho, že správa obsahuje aj kritiku. Odôvodnil to tým, že "ku všetkým kandidátskym krajinám bývajú rezolúcie takéto, pretože to je ich zmyslom". Prezentoval názor, že majú byť stimulom pre krajiny, aby sa záležitosti riešili. Šebej sa stotožnil s kritikou nedostatkov, ktorá je obsiahnutá v správe EP a ohodnotil ju ako vyváženú a objektívnu.
Podobný názor má i člen výboru Árpád Duka-Zólyiomi (SMK). Ako povedal, v odstraňovaní kritizovaných nedostatkov musí SR urobiť veľa, rovnako to platí aj v oblasti implementácie. "Hodnotenie znamená veľa pre zákonodarnú i výkonnú moc, ak ako aj politikov. Ak bude snaha nedostatky odstrániť, môže to byť lepšie," dodal. Duka-Zólyiomi prijal s uspokojením skutočnosť, že EP schválil pozmeňovací návrh Arieho Oostlandera, ktorý vyjadroval poľutovanie nad tým, že sa nepodarilo prijať územnosprávne členenie s podporou maďarskej menšiny.
Oľga Keltošová (HZDS) správu rozdelila na dve roviny. Stotožnila sa s hodnotením, že Slovensko v jednotlivých sektoroch uvedených v správe EP zaostáva. "Viackrát sme upozorňovali vládu, aby legislatívny proces prebiehal v intenciách jednotlivých schválených legislatívnych úloh na celé obdobie. Vláda sa však viac zaoberá vnútrokoaličnými problémami, a potom meškajú zákony," konštatovala. Slová kritiky adresovala aj premiérovi Mikulášovi Dzurindovi a jeho neschopnosti komunikovať a prijímať kompromisy. "To, že sa nesplnili očakávania SMK v oblasti reformy, je práve o tom. Reforma mešká dva roky len preto, že koaličné, nie opozičné strany sa nevedia dohodnúť," doplnila. A práve druhá časť rezolúcie je o neschopnosti Dzurindu a jednotlivých koaličných lídrov komunikovať. "Ak je tam výčitka, tak nie do radov HZDS," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.