Európsky parlament schválil včera v Štrasburgu rezolúciu o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v Európskej únii.
Dokument, ktorého autorom je holandský poslanec Jan Marinus Wiersma, víta dosiahnutý pokrok, upozorňuje však na celý rad nedostatkov v oblastiach ako finančná kontrola, poľnohospodárstvo, životné prostredie, spravodlivosť a vnútro či administratívne kapacity.
Poslanec Arie Oostlander navrhol pred hlasovaním ústny pozmeňovací návrh, aby EP vyjadril poľutovanie nad tým, že sa nepodarilo prijať územno-správne členenie s podporou maďarskej menšiny. Wiersma tento návrh podporil a poslanci ho vzápätí schválili.
Okrem toho rezolúcia pripomína, že pri riešení problémov menšín a boji proti korupcii naďalej existuje v SR priepasť medzi dobrými zámermi a konkrétnymi krokmi.
EP je znepokojený, že Slovensko je tranzitnou krajinou pre obchodovanie so ženami, detskú pornografiu, prostitúciu a sexturizmus - vyzýva vládu na prijatie tvrdých opatrení voči týmto fenoménom. V nezáväznej rezolúcii vyjadruje EP tiež obavy nad predpokladaným deficitom verejných financií na rok 2001.
Pozmeňovacie návrhy poslancov týkajúce sa problematiky Rómov a maďarskej univerzity parlament zamietol.
Predseda zahraničného výboru Európskeho parlamentu (EP) Elmar Brok vyjadril včera v Štrasburgu obavy nad výsledkami budúcoročných parlamentných volieb na Slovensku.
Na tlačovej konferencii v Štrasburgu zároveň varoval, že ak sa v ktorejkoľvek kandidátskej krajine prestanú dodržiavať demokratické princípy a vláda zákona, vyzve EP na prerušenie prístupových rokovaní s touto krajinou.
"Súčasná vláda vykonala veľmi dobrú prácu vo vývoji demokracie, právneho štátu a ekonomiky. Keď teraz vidím, že má stratiť väčšinu v parlamente, a vidím prieskumy verejnej mienky, obávam sa, že by sa mohla vrátiť situácia, ktorá bola pred tým, ako táto vláda prišla k moci, a ktorá bola príčinou, že sme nezačali rokovania so Slovenskom," vyhlásil Brok, podľa ktorého vyvolávajú budúcoročné voľby na Slovensku obavy. Vyjadril však nádej, že tieto obavy sa nenaplnia a že terajšie prieskumy verejnej mienky poslúžia ako varovanie.
Predseda zahraničného výboru sa priamo nevyjadril, aké dôsledky by mohol mať pre Slovensko návrat bývalých vládnych síl. "Ak však kandidátska krajina zmení svoju vnútornú politiku takým spôsobom, že demokracia a právny štát sa prestanú uplatňovať, potom si myslím, že je povinnosťou EP vyzvať na pozastavenie prístupových rokovaní," uviedol Brok.
Autor: Štrasburg (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.