septembra sa situácia stáva alarmujúcou. Začína sa totiž znovu vo väčšom operovať a s návratom ľudí z dovoleniek sa, žiaľ, obvykle zvyšuje i počet vážnych úrazov, pri ktorých je potrebné nahrádzať stratu krvi. Primárka transfúzneho oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP v Košiciach preto vyzýva všetkých potenciálnych darcov, aby neváhali.
"V letných mesiacoch obvykle klesá počet darcov krvi, avšak toto leto sme zaznamenali najvýraznejší pokles za posledné roky. Kým obvykle navštívi naše transfúzne oddelenie každý deň v priemere 60 až 70 darcov, a v piatok ich býva až do stovky, počas leta ich bolo iba dvadsať-tridsať denne. Samozrejme, všetkým chcem poďakovať, že si aj v lete našli čas a prišli darovať najcennejšiu tekutinu, no zároveň pripomínam, že sú naše zásoby v tejto chvíli minimálne," konštatovala MUDr. Mária Jandošeková.
Ako sme sa sami presvedčili, v chladnička, ktorá býva inokedy plná, leží v týchto dňoch iba niekoľko kusov krvných konzerv. Úplne chýba negatívna nulka, či A2 negatív, z pozitívneho 'béčka', negatívnej A1 či pozitívneho a negatívneho 'abéčka' bolo pri našej návšteve iba zopár krvných konzerv.
"Chýbajú nám všetky krvné skupiny, z niektorých už nemáme ani jedinú konzervu. Počas prázdnin sme situáciu riešili tým spôsobom, že sme si pozývali darcov s potrebnou skupinou priamo. Iba tak sa nám podarilo zabezpečiť dostatok krvi a predísť dramatickým situáciam. No teraz sa už začínajú realizovať i plánované operácie, takže potreba krvi stúpa. Robíme, čo môžme, no keďže sa s nedostatkom krvi momentálne boria všetky transfúzne oddelenia na Slovensku, nie je si ani od koho požičať. Preto sa obraciame na darcov s naozaj naliehavou výzvou," zdôraznila MUDr. Jandošeková, ktorá verí, že so začiatkom školského roka sa objaví na transfúzke predovšetkým viac študentov.
Darovať krv môže každý zdravý dospelý človek. Ak niekto nemá v tomto smere istotu, je to o jeden dôvod navštíviť transfúzne oddelenie viac. Pred odberom krvi totiž absolvuje predodberové vyšetrenie, ktoré zhodnotí jeho zdravotný stav. Kontroluje sa pri ňom krvný tlak, činnosť srdca, dýchanie a tiež je darca bezplatne vyšetrený na výrusové markery. Zistí sa, či nie nositeľom výrusu HIV, nemá syfilis, alebo neprekonal hepatitídu typu B alebo C. Tak si môžte ľahko overiť, či ste si z dovolenky nedoviezli neželaný suvenír, prípadne či netrpíte chudokrnovsťou alebo nemáte nejaký zápal...
Diagnostickými vyšetrovacími setmi sa podarilo v Košiciach zistiť už každé z uvedených ochorení, okrem infikáciou HIV. Za pätnásť rokov, odkedy sa tieto testy u nás vykonávajú, ešte nositeľa tohto výrusu na tranfúzke nezachytili.
"Mladí ľudia majú neraz obavy darovať krv. Je to pochopiteľný strach z nepoznaného. Okrem malej bolesti pri vpichu ihly sa ale nemajú čoho obávať. A tú rýchlo nahradí hrdosť na jeden z najhumánneších činov. Všetkým, ktorí by mali napriek tomu strach, doporučujem prísť na transfúzne oddelenie v skupine. Z našich skúseností vieme, že v kruhu priateľov či spolužiakov sa obavy rýchlejšie rozplynú," dodala MUDr. Jandošeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.