vyriešený. Napokon až v treťom tisícročí sa dočkali aj študenti v Mokranciach. Ešte počas minulého školského roka museli žiaci tamojšej základnej školy totiž vykonávať svoje fyziologické potreby na latrínach.
"Včera som navštívil Mokrance, kde otvárame normálne - splachovacie záchody pre žiakov. Tento problém nás sužoval veľmi dlho, boli potrebné vysoké investície a peňazí nikdy nie je nadostač. Boli to však posledné, suché záchody, ktoré sme v okrese mali. Nakoľko podmienkou hygienika bolo, aby sme problém vyriešili, začali sme konať. Investíciou približne 850 000 korún sa nám podarilo vec zrealizovať," povedal nám prednosta Okresného úradu Košice - okolie Ing. Ľuboš Pastor.
V sedemdesiatich školách spomínaného okresu nastúpilo začiatkom školského roka do tried takmer 13 tisíc žiakov. Tým, že navštevujú školy v okrese Košice - okolie sú o určitý štandart oproti mestským spolužiakom ochudobnení. Zastaralé budovy, chátrajúca infraštruktúra, ako aj problémy s vykurovaním sú totiž starosti s ktorými sa kompetentný zaoberajú už poriadne dlho. Investície, ktoré do opráv prúdia však zďaleka nestačia "hasiť" ani najnutnejšie veci.
"V Períne - Chýme sa nám podarilo urobiť rekonštrukciu strechy budovy z prvej republiky," poznamenal Ľ. Pastor, pričom dodal, že je to len jedno z mála pozitív, ktoré ho posledne potešili. Starosti mu však robí blížiaca sa vykurovacia sezóna.
"Znova nastane problém s kotolňami, ktoré máme v zlom technickom stave. Pri tomto rozpočte, ktorý máme, nie je veľká nádej aby sme mohli dať záležitosti s tým spojené do poriadku. Preto budeme žiadať Krajský úrad v Košiciach o navýšenie rozpočtu, pretože situácia je vážna. Ak by totiž nebol navýšený rozpočet a peniaze by nedošli, reálne hrozí kolaps škôl vykurovaných spomínaným spôsobom," hovorí prednosta okresu Košice - okolie.
"Máme školy, ktoré majú k dispozícii len jeden kotol a záložnom môžu len snívať. Pri veku našich budov a kotolní bez náhradného kotla je nebezpečné už len pomyslieť čo sa môže stať. Potrebovali by sme začať stavať nové budovy. Máme školy, ktorých objekty už stoja 40 - 50 rokov a do dnešného dňa aj keď sú plne organizované nemajú telocvične a jedálne. V Turni nad Bodvou máme veľký problém, pretože sa tam deti nemajú kde stravovať. Vo Valalikoch by sme zas boli radi, keby nám Krajský úrad poskytol dva milióny na začatie výstavby telocvične. Aj keď sa jedná o veľmi malú čiastku, ocenili by sme, keby KÚ potvrdil záujem o túto investíciu," dozvedáme sa od prednostu.
Nedávne záplavy našťastie ani v jednej z dvanástich prírodnou katastrofou postihnutých obcí zastaralým budovám neublížili. Ak by sa tak stalo, dlh školstva by sa vyšplhal do neúmerných výšok.
"Školstvo by malo byť oddĺžené. Dúfame, že sa tak stane, pretože, pretože školstvo na Slovensku nemá rozpočty postavené na reálnych cenách. Mňa veľmi mrzí, že časom vo verejnosti vznikne názor, že ak školstvo dostane akékoľvek financie vždy mu je málo a zadĺžuje sa. Ak by sa však ropočty postavili na reálnych cenách, nemuseli by sme lamentovať a obávať sa s akými dlhami skončí školský rok. Už teraz sme zadĺžení, pomohli nám prázdniny, že nám dlhy nenabehli. No aj napriek tomu evidujeme dlh približne desať miliónov korún na energiách a to ešte bude do konca roka stúpať. Snažíme sa v maximálnej miere šetriť, ale už nie je načom," uzavrel Ľ. Pastor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.