krvný obeh, znižuje krvný tlak, podporuje trávenie a spánok a má pozitívny účinok aj na kožu. Netreba už ďalej pokračovať, spomínané chvály stačia. Treba zdôrazniť azda to, že minúta smiechu nahradí 45 minút uvoľňovacieho cvičenia a podľa Spoločnosti pre biologickú ochranu proti rakovine v Heidelbergu pôsobí ako mimoriadna dávka vitamínu C. Podľa toho je smiech všeliek a už dnes sa s ním počíta v celom rade terapeutických postupov. Smiech ako terapiu ponúkajú v Birminghame vo Veľkej Británii obetiam znásilnenia. V Amsterdame ho využíva na tzv. smiechovú meditáciu jeden kožný lekár v kombinácii so strečingom a kľudom, všetko po 5 minútach. Pacientovi stačí opakovane po 15 minút takejto terapie a cíti sa fit. Vo Francúzsku pomáhajú liečiť nemocniční klauni. V Paríži ich 12 sponzoruje jedna banka. Vo Švédsku jeden lekár lieči depresie humorom. Liečivé pôsobenie vtipov kreslených, rozprávaných alebo vo filmovej podobe uvoľňuje svaly a pôsobí antidepresívne. Postupne si tento vraj liečebný postup kliesni cestu v Európe.
Nie je však smiech ako smiech. Aby pôsobil ako liek, nemal by byť horký, sarkastický, zlomyseľný ani ako zbraň. Mal by byť radostný a šťastný. Pri všetkej rôznorodosti jeho foriem majú výbuchy smiechu pozoruhodnú "prirodzenú konštantu", ako to zistili odborníci v odbore smiechu, americkí vedci Robert Provine a Yvonne Youngová z Baltimore. Jedna "slabika smiechu" ha, he, hi, ho alebo hu (človek sa od prírody smeje v súzvuku, teda nikdy ho-he, ako to počujeme v niektorých operách), trvá desatinu sekundy, prestávka medzi dvoma slabikami smiechu potom dve desatiny sekundy.
Smiech je omamná droga, ktorá má výnimočné pôsobenie nevzťahujú sa na ňu zákony. Aj smiech má svoj trh. Prognostici z reklamných agentúr zbierajú body s komickými filmovými reklamami. Komédia preniká do televíznej doby, profesionálni zabávači dobýjajú rozhlas aj televíziu, rozbieha sa priemyselná výroba smiechu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.