obyvateľov a od ostatných miest sa líši tým, že je domovinou brierových fajok. Každý fajkár, či zberateľ fajok si v tomto mestečku príde na svoje. Je tu množstvo obchodíkov, kde si môže záujemca kúpiť fajočku priamo u výrobcu. Môžete navštíviť aj múzeum "Musée de la Pipe".
Obyvatelia mestečka zo začiatku vyrezávali z dreva rôzne náboženské predmety, ktoré predávali pútnikom. Ako vlastne vznikla v Saint Claude prvá brierová fajka? Legenda hovorí, že začiatkom 19. storočia zavítal do mesta cestovateľ, ktorý rozbil svoju fajku z morskej peny. Poprosil remeselníka, aby mu poškodenú fajku opravil, majstrovi sa to však nepodarilo. Vyrobil pre cestovateľa novú brierovú fajočku, ktorá podstatne lepšie chutila, ako
tá z morskej peny.
Dnes je v Saint Claude okolo dvesto malých výrobcov fajok. Najväčšiu továreň vlastní rodinná firma Berrod- Regard. Rodinná tradícia začala v roku 1858. Práve vtedy Gustave Butz spolu so svojím umeleckým dizajnérom Choquinem vymyslel fajku Origine. V krátkom čase bola známa, získala veľkú popularitu a vyrába sa dodnes. Tieto fajky sú označené iniciálkou firmy "BC", majú klasický tvar, hlavičky sú robustnejšie. Výrobca uprednostňuje svetlú lesklú úpravu, medzi náustok a trúbeľu sa vkladajú ozdobné prúžky z dreva.
Výrobcovia sa snažia vyrobiť pre svojich zákazníkov čo najkvalitnejšie fajky. To dokazuje aj technológia výroby. Suroviny dovážajú z okolia Stredozemného mora. Špalky sa sušia a upravujú dvanásť mesiacov, brier sa narezáva do tvaru písmena "L". Tento polotovar odborníci nazývajú "ebauchon". Z neho sa vyrezávajú hlavičky fajok v rôznych stupňoch. Táto časť technologického procesu sa nazýva "frizing". Najprv sa každá časť dreva uchytí do zveráka a pritlačí ku fréze. Podľa predlohy fréza vytvaruje horné dve tretiny hlavičky a vyvŕta tabakovú komoru. Fajka ešte zďaleka nie je hotová, nasledujú ďalšie dôležité technologické procesy.
V inom sústruhu a frézke sa doformuje tvar hlavičky a trúbele. V mieste, kde sa spája trúbeľa s hlavičkou, zostáva drsný povrch. Je to dôležité, lebo na tomto mieste musí byť dokonalý spoj. Ďalším dôležitým krokom je zjemňovanie drsných častí, čo je dôležité najmä z estetického hľadiska. Hlavičky fajok sa triedia do viacerých kategórií. V poslednej fáze výroby sa kazy v dreve zapĺňajú neviditeľným tmelom. Potom nasleduje úprava povrchu, prípadné nerovnosti odstraňujú pieskovaním. Celá fáza morenia a úprav sa nazýva "polishing". Nasleduje pripevnenie náustku, ktorý je už dopredu vytvarovaný do predvŕtaného otvoru v trúbeli. Čap je časť náustku, ktorý musí perfektne sedieť. Poslednou fázou výroby je leštenie a voskovanie. Kvalita dreva je označená na každom výrobku.
Firma Berrod Regad myslí aj na zberateľov. Každoročne predstavuje fajku roka, každý kus má na trúbeli označenie roku. Sú vyrobené z najkvalitnejšieho brieru, medzi zberateľmi sú veľmi populárne aj fajky Calabash. Firma Berrod Regad je zástancom fajčenia s chladným dymom, preto fajky vyrába s dlhým náustkom. Výrobcovia nezabúdajú ani na ženy, im patria najlepšie a najelegantnejšie výrobky. Aj na našom trhu sa objavujú elegantné francúzske fajky, ktoré majú svojich priaznivcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.