Kto má deti, vie, čo sú generačné problémy, rozličné názory a predstavy o samostatnosti, túžbe po slobode. Veď z vlastnej skúsenosti väčšinou vedia,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
čo všetko môže sprevádzať túžbu po slobode. Rodičia si ináč predstavujú samostatnosť detí. Učia ich napr. odmalička hygienickým návykom. Považujú za úspech, keď sa dieťa samo umyje, keď si udržiava poriadok vo svojich veciach, keď začne bez dozoru chodiť do školy, písať úlohy. Keď ale chce ísť v období dospievania samostatne na diskotéku, rodičia si myslia, že ešte neprišiel ten správny čas. Nastanú hádky, nedorozumenia. Dieťa zatajuje skutočnosti, napodobňuje vzory hrdinov, zväčša negatívne, nepozná cenu života, preto podľahne drogám.
V období dospievania je umením rodičov nájsť rovnováhu medzi kladmi aj zápormi slobody a samostatnosti detí. Ponúkame niekoľko tipov, ako sa tomu dá naučiť.
* Počúvajme, čo nám dieťa hovorí. Ak sa hádky vždy začínajú sťažnosťou, že s ním zaobchádzame ako s malým, zrejme popúšťame opraty pomalšie než treba.
* Učme dieťa zodpovedne pristupovať k peniazom. Vreckové by mali deti dostávať pravidelne, aby si mohli urobiť rozpočet. Je to vždy lepšie, ako otvoriť peňaženku zakaždým, keď nás o to požiadajú.
* Vytrvalo vyžaduje pomoc v domácnosti. Nemusí to byť veľká práca, ale pravidelná, napríklad vynášanie smetí, udržiavanie poriadku v kúpeľni, drobné nákupy a podobne.
* Dohodnime sa, do ktorých oblastí života adolescenta budeme zasahovať a ktoré necháme len naňho. Školský prospech a informovanosť o tom, kde sa dieťa nachádza, patria do prvej skupiny, míňanie vreckového alebo upratovanie vlastnej izby do druhej.
* Nechajme deti znášať dôsledky rozhodnutí, o ktorých sme sa dohodli, že budú v ich kompetencii.
* Buďme pripravení poskytnúť radu, ak nás o ňu požiadajú. Jedna vec je priveľké zasahovanie, druhá skutočnosť, že v čase núdze od nás aj dospievajúce deti očakávajú pomoc.
* Naše dieťa je samostatný človek, nie iba pokračovanie nás samých. Nepredpokladajme, že bude mať naše sny a ambície.
* Nepokúšajme sa obmedziť styky a priateľstvá mimo rodiny. Je normálne, keď časť citovej opory rodiny prejde na priateľov. Ak deti v rodine uväzníme, riskujeme, že sa odpútajú tým najnevhodnejším spôsobom.
* Zaujímajme sa, čo naše dospievajúce deti robia, ale nečakajme, že nám všetko povedia.
Autor: Xe
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.